Indie: Kościół walczy z pracą nieletnich

Radio Watykańskie

W Indiach pracuje od 85 do 100 mln dzieci. Ich zarobki pomagają w utrzymaniu najbiedniejszych rodzin. Zjawisko pracy nieletnich stara się wykorzenić wiele katolickich organizacji pomocowych. Wśród nich jest działające od 1984 r. w czterech indyjskich stanach (Nadu, Pondicherry, Karnataka i Madhya Pradesh) stowarzyszenie Ręka w rękę.

Dąży ono do wyeliminowania pracy dzieci poprzez wykorzenienie przyczyn tego zjawiska. Innymi słowy stowarzyszenie udziela mikrokredytów, pomaga rodzicom w zdobyciu wykształcenia i pracy oraz otacza najbiedniejszych opieką medyczną.

Ta polityka wydaje już pierwsze owoce – mówi jeden z członków stowarzyszenia Santhus Gnanapragsam, który niesienia pomocy najbardziej potrzebującym uczył się w Caritas. Np. w leżącym na południu Indii dystrykcie Kancheepuram wszystkie dzieci z rodzin objętych projektem przestały pracować i zaczęły chodzić do szkoły. To jest jeden z warunków udzielania pomocy, jaki stawia rodzicom stowarzyszenie Ręka w rękę. Zresztą prowadzi ono nie tylko kursy doskonalenia zawodowego dla dorosłych, ale także bezpłatne szkoły od podstawówki po gimnazjum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Indie: Kościół walczy z pracą nieletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.