Kościelna edukacja na temat praw człowieka

Radio Watykańskie

 Kościół katolicki w Indiach włącza się w edukację wiernych na temat praw człowieka. Komisja Prawa, Pokoju i Rozwoju Konferencji Episkopatu Indii opracowała i wydała zestaw materiałów informacyjnych na temat szeroko rozumianego prawa dostępu najuboższej ludności kraju do pożywienia. Prace nad informatorami trwały dwa lata i prowadzone były w terenie w 17 stanach Indii, czyli na obszarze większym niż Europa.

Specyfika kraju wymagała wydania poradników w dziesięciu językach indyjskich, w których prowadzone jest tam duszpasterstwo. Przeznaczone są one zarówno dla zwykłej ludności, jak i dla lokalnych przywódców. Objaśniają przysługujące ludziom uprawnienia, sposoby ich egzekwowania w odpowiednich urzędach oraz zawierają informacje o dotychczasowych doświadczeniach w tym zakresie. Chodzi m.in. o prawo do posiadania ziemi, która jest głównym środkiem utrzymania dla ludności rolniczej i plemiennej, a także podstawą zarobkowania najemnych pracowników rolnych.

DEON.PL POLECA
Działania Komisji Prawa, Pokoju i Rozwoju wpisują się w akcje Kościoła katolickiego w Indiach na rzecz ludzi walczących o przeżycie i cierpiących na niedostatek żywności, a także pozbawianych ziemi z powodu industrializacji. Komentując tego typu zaangażowanie kard. Telesphore Toppo zauważa: „Nasza ludność jest bardzo związana z ziemią, lasami i wodą, a rozbudowa wielkiego przemysłu sprawia, że ci ludzie stają się wysiedleńcami. To jest jeden z powodów niepokoju Kościoła. Już w przeszłości walczyliśmy w tej sprawie o sprawiedliwość”.

W ośmiu najuboższych stanach Indii 420 milionów ludzi żyje na granicy ubóstwa

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kościelna edukacja na temat praw człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.