Indonezja: Kościół katolicki otrzymał 18 nowych kapłanów
W trzech odległych od siebie miastach Indonezji na wyspach Sumatrze i Sulawesi miejscowi biskupi wyświęcili 9 sierpnia 18 nowych kapłanów.
Jest to dalszy ciąg podobnego wzrostu liczby neoprezbiterów w lipcu br. Świadczy to o wyraźnym ożywieniu tamtejszego Kościoła, który w ciągu ostatnich 20 lat przeżywał znaczny spadek powołań kapłańskich i zakonnych, spowodowany m.in. prowadzoną przez władze polityką rodzinną, prowadzącą do zmniejszenia się zarówno przyrostu naturalnego, jak i religijności wśród młodych ludzi.
Nowych kapłanów wyświęcono w miastach Belitang w prowincji Sumatra Południowa, Rantepao - stolicy regencji (okręgu) Tanah Toraja (Sulawesi Południowe) i Kabanjahe (Sumatra Północna). Od kilku lat Kościół indonezyjski przeżywa uroczystości święceń nie w katedrach poszczególnych diecezji, ale w miejscowościach mniej lub bardziej od nich oddalonych. Ma to służyć budzeniu i ożywianiu powołań kapłańskich i zakonnych wśród miejscowej młodzieży, a przy tym są to uroczystości bardzo wzruszające i "niezwykłe wydarzenia" dla tamtejszych wspólnot katolickich.
Belitang znajduje się ok. 200 km od stolicy Sumatry Południowej - Palembangu, będącej także siedzibą diecezji. 9 sierpnia w miejscowym kościele Niepokalanego Poczęcia, w obecności prawie 5 tys. Wiernych, ponad stu kapłanów i przedstawicieli władz lokalnych, bp Aloysius Sudarso wyświęcił 5 kapłanów zakonnych i diecezjalnego oraz 3 diakonów.
Rantepao jest oddalone od stolicy Południowego Sulawesi - Makassaru o ponad 300 km i 8 godzin jazdy samochodem. Abp John Liku Ada udzielił tam święceń prezbiteratu 7 diakonom, chociaż radość z tego powodu zmąciła niespodziewana śmierć kilka dni wcześniej dwóch księży: jednego w wypadku drogowym i drugiego na zawał serca. Obecna na obrzędzie święceń s. Maria Monika Ekawati powiedziała włoskiej agencji misyjnej AsiaNews, że uroczystość zgromadziła co "najmniej tysiąc osób oraz stu tancerzy wykonujących tradycyjne tańce ludowe i chór śpiewający radosne pieśni". Regencja Tanah Toraja jest znana ze zgodnego współżycia katolików i protestantów.
W parafii św. Piotra i Pawła w Kabanjahe na terenie archidiecezji Medan wierni świętowali święcenia 5 księży diecezjalnych i jednego zakonnego, a udzielił ich abp Anicetus B. Sinaga.
Obecne święcenia odbyły się po rekordowym pod tym względem lipcu, gdy Kościół w Indonezji otrzymał 21 neoprezbiterów. W Jogjakarcie w Środkowej Jawie arcybiskup Semarangu Robertus Rubiyatmoko wyświęcił 6 jezuitów i 8 księży diecezjalnych, w Samarindzie miejscowy arcybiskup Yustinus Harjosusanto - 3 misjonarzy Świętej Rodziny (w tym jednego z Madagaskaru) i w Manado (Sulawesi Północne) tamtejszy biskup Benedictus Estephanus Rolly Untu wyświęcił jednego kapłana i 13 diakonów. A 7 lipca diecezja Ketapang (Kalimantan Zachodni) przeżywała święcenia 2 prezbiterów z plemienia Dajaków.
Obecne uroczystości są oznaką ożywienia Kościoła w tym wyspiarskim kraju południowoazjatyckim, w którym od ponad 20 lat występował spadek powołań. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest polityka planowania rodziny, zwana Keluarga Berencana (rodzina dobrze zaplanowana), wprowadzona jeszcze przez prezydenta Suharto (1921-2008; stał na czele państwa w latach 1967-98) w celu kontroli urodzeń. Doprowadziła ona m.in. do spadku przyrostu naturalnego, pośrednio też sprzyjała zmniejszeniu się zainteresowania młodzieży sprawami wiary i odpowiednio spadkowi powołań kapłańskich i zakonnych.
Skomentuj artykuł