Inicjatywa na rzecz domowej opieki paliatywnej

Radio Watykańskie

Ponad 100 milionów Europejczyków uczestniczy w różnych formach wolontariatu. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. „Także w Polsce wolontariat powoli staje się pewną modą na życie” – mówi ks. Piotr Krakowiak SAC.

Krajowy duszpasterz hospicjów w Polsce przypomina, że to m.in. dzięki ofiarnej pracy wolontariuszy w naszym kraju doskonale funkcjonuje ponad 100 hospicjów, prowadzone są punkty Caritas oraz wiele innych akcji charytatywnych. Aktualnie rusza projekt opieki nad osobami przewlekle chorymi w domach. Jest to duże wyzwanie, ponieważ jak mówi ks. Krakowiak, w najbliższych latach tak bardzo nam przybędzie ludzi starszych i niesamodzielnych, że czeka nas demograficzne tsunami.

„Opieka paliatywno-hospicyjna obejmuje tylko 10 proc. ludzi ciężko chorych, głównie chorych onkologicznie. Jest jednak coraz więcej ludzi starszych, czy przewlekle chorych, którzy są wypisywani ze szpitala i wraz ze swymi bliskim muszą się nauczyć jak nie być pozbawionym opieki przez ostatnie tygodnie czy miesiące swego życia” – mówi ks. Krakowiak. Stąd właśnie zrodził się projekt akcji skierowanej do ludzi przewlekle chorych w domach.

„To, co nam się udało w opiece paliatywno-hospicyjnej, to przede wszystkim podnieść standard opieki i mocno zaangażować wolontariuszy. Chcielibyśmy to teraz przenieść na inne obszary, a konkretnie do przewlekle chorych w domu, do osób starszych, niesamodzielnych, do ludzi niepełnosprawnych” – mówi krajowy duszpasterz hospicjów w Polsce. Podkreśla zarazem, że działanie inicjowane przez ruchy hospicyjne nie uda się bez zaangażowania społecznego i bez współpracy z innymi organizacjami charytatywnymi. Stąd współpraca z trzema najważniejszymi organizacjami charytatywnymi w Polsce: Caritas Polska, prawosławnym Eleosem i protestancką Diakonią.

„Z doświadczenia wiem, zauważa ks. Krakowiak, że nasze działania często nie są skoordynowane: opieka medyczna idzie swoją drogą, a opieka społeczna swoją. Tak samo dzieje się z wolontariatem świeckim i kościelnym. Trzeba te działania zintegrować, bo wtedy mniejszym wysiłkiem można zrobić więcej” – podkreśla ks. Krakowiak. Konkretną pomocą w prowadzonej akcji będzie wydana wspólnie książka „Przewlekle chory w domu”. Jest to praktyczny przewodnik informujący m.in., jak zorganizować opiekę domową czy skąd pożyczyć specjalne łóżko itd. Caritas chce we wszystkich diecezjach zorganizować specjalne punkty, w których będzie można wypożyczyć odpowiedni sprzęt potrzebny w opiece nad ludźmi przewlekle chorymi.

Trzech na dziesięciu Europejczyków aktywnie angażuje się w wolontariat. Rok 2011 został ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Wolontariatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Inicjatywa na rzecz domowej opieki paliatywnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.