Inicjatywa na rzecz domowej opieki paliatywnej
Ponad 100 milionów Europejczyków uczestniczy w różnych formach wolontariatu. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. „Także w Polsce wolontariat powoli staje się pewną modą na życie” – mówi ks. Piotr Krakowiak SAC.
Krajowy duszpasterz hospicjów w Polsce przypomina, że to m.in. dzięki ofiarnej pracy wolontariuszy w naszym kraju doskonale funkcjonuje ponad 100 hospicjów, prowadzone są punkty Caritas oraz wiele innych akcji charytatywnych. Aktualnie rusza projekt opieki nad osobami przewlekle chorymi w domach. Jest to duże wyzwanie, ponieważ jak mówi ks. Krakowiak, w najbliższych latach tak bardzo nam przybędzie ludzi starszych i niesamodzielnych, że czeka nas demograficzne tsunami.
„Opieka paliatywno-hospicyjna obejmuje tylko 10 proc. ludzi ciężko chorych, głównie chorych onkologicznie. Jest jednak coraz więcej ludzi starszych, czy przewlekle chorych, którzy są wypisywani ze szpitala i wraz ze swymi bliskim muszą się nauczyć jak nie być pozbawionym opieki przez ostatnie tygodnie czy miesiące swego życia” – mówi ks. Krakowiak. Stąd właśnie zrodził się projekt akcji skierowanej do ludzi przewlekle chorych w domach.
„To, co nam się udało w opiece paliatywno-hospicyjnej, to przede wszystkim podnieść standard opieki i mocno zaangażować wolontariuszy. Chcielibyśmy to teraz przenieść na inne obszary, a konkretnie do przewlekle chorych w domu, do osób starszych, niesamodzielnych, do ludzi niepełnosprawnych” – mówi krajowy duszpasterz hospicjów w Polsce. Podkreśla zarazem, że działanie inicjowane przez ruchy hospicyjne nie uda się bez zaangażowania społecznego i bez współpracy z innymi organizacjami charytatywnymi. Stąd współpraca z trzema najważniejszymi organizacjami charytatywnymi w Polsce: Caritas Polska, prawosławnym Eleosem i protestancką Diakonią.
„Z doświadczenia wiem, zauważa ks. Krakowiak, że nasze działania często nie są skoordynowane: opieka medyczna idzie swoją drogą, a opieka społeczna swoją. Tak samo dzieje się z wolontariatem świeckim i kościelnym. Trzeba te działania zintegrować, bo wtedy mniejszym wysiłkiem można zrobić więcej” – podkreśla ks. Krakowiak. Konkretną pomocą w prowadzonej akcji będzie wydana wspólnie książka „Przewlekle chory w domu”. Jest to praktyczny przewodnik informujący m.in., jak zorganizować opiekę domową czy skąd pożyczyć specjalne łóżko itd. Caritas chce we wszystkich diecezjach zorganizować specjalne punkty, w których będzie można wypożyczyć odpowiedni sprzęt potrzebny w opiece nad ludźmi przewlekle chorymi.
Trzech na dziesięciu Europejczyków aktywnie angażuje się w wolontariat. Rok 2011 został ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Wolontariatu.
Skomentuj artykuł