Irak: bycie chrześcijaninem to męczeństwo

Irak: bycie chrześcijaninem to męczeństwo
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
KAI/ ed

Bycie chrześcijaninem w Iraku oznacza prawdziwe męczeństwo - powiedział ks. Luigi Ginami, przedstawiciel Fundacji Santina Onlus.

Odwiedził on obóz uchodźców wyrzuconych z Równiny Niniwy przez tzw. Państwo Islamskie. W małej wiosce Arade ustawiono 900 kontenerów, gdzie rodziny chrześcijańskie żyją w skrajnej biedzie. Dlatego Kościół nie tylko niesie im opiekę duchową, ale te pomaga we wszelkich potrzebach materialnych.

Ks. Ginami zaznaczył, że oprócz nędzy i prześladowań, uchodźcy żyją też w nieustannym strachu. "Odziały Państwa Islamskiego są tylko 45 min. drogi stąd, dlatego zagrożenie terrorem wyczuwa się tu bardzo mocno" - oświadczył kapłan. Podkreślił, że "ucieczka całkowicie zmieniła życie tych ludzi, którzy opuścili swoje domy, by zachować wiarę".

"Wczoraj wieczorem spotkałem młodego człowieka, który stojąc twarzą w twarz z żołnierzami «kalifatu», spojrzał śmierci prosto w oczy. Opowiedział mi wstrząsające historie, m.in. o dwóch staruszkach, którzy odmówili przejścia na islam. Grożono im i naciskano na wiele różnych sposobów, ale mężnie zachowali swoją wielką wiarę, za co zostali wyrzuceni z Mosulu" - wspominał włoski kapłan. Podkreślił, że "są to mocne świadectwa, które bardzo dają do myślenia nam, mieszkańcom Europy, gdzie bycie chrześcijaninem jest o wiele łatwiejsze".

"Tutaj wybór Chrystusa oznacza nędzę i prześladowania. Być chrześcijaninem w Iraku znaczy być gotowym, by stracić wszystko. A ja pytam tych, którzy mnie teraz słuchają: czy byłbyś gotów stracić wszystko dla Jezusa Chrystusa? Musimy na nowo odkryć naszą chrześcijańską tożsamość i pielęgnować ją świadomie i z miłością" - powiedział ks. Ginami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irak: bycie chrześcijaninem to męczeństwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.