Irak: pogrzeb ofiar masakry chrześcijan

Irak: pogrzeb ofiar masakry chrześcijan
Irak: pogrzeb ofiar masakry chrześcijan (fot. PAP / EPA/ALI ABBAS)
Radio Watykańskie

W Bagdadzie odbył się pogrzeb dwóch księży, którzy zginęli w czasie niedzielnego ataku na syrokatolicką świątynię w stolicy Iraku. Przypomnijmy, że kapłan, który sprawował Eucharystię, był jedną z pierwszych ofiar terrorystów.

Kiedy bowiem nie zgodził się zadzwonić do Watykanu, islamiści otworzyli ogień, zabijając zarówno jego, jak i wiernych, którzy znajdowali się pierwszym rzędzie zgromadzenia liturgicznego. Pogrzeb odbył się w chaldejskim kościele św. Józefa, znajdującym się w pobliżu świątyni syrokatolickiej, która stała się areną tragedii.

DEON.PL POLECA
Na dzisiaj są również zaplanowane pogrzeby innych ofiar zamachu. Według ostatnich danych zginęło w nim 58 osób, a 78 zostało rannych. Z ponad setki wiernych, którzy znajdowali się w świątyni, zabitych zostało 46 osób, a 60 raniono. Stan 20 jest ciężki. Pomoc dla ofiar zadeklarowała między innymi Francja. Zgodziła się ona udzielić im oraz ich rodzinom azylu politycznego.

Nie milkną też reakcje na niedzielny zamach. Dziś potępił go patriarcha chaldejskich katolików w Iraku, kard. Emanuel III Delly. W jego przekonaniu jest to niesłychana zbrodnia, masowy mord niewinnych ludzi trwających na modlitwie. Purpurat zażądał gwarancji bezpieczeństwa dla chrześcijan w Iraku. Zaapelował też do swych wiernych, by nie opuszczali kraju. Solidarność z prześladowanymi chrześcijanami Iraku wyraził również sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, Olav Fykse.

Niedzielnego ataku na modlących się katolików nie żałują natomiast muzułmańscy fundamentaliści. Organizacja o nazwie Islamskie Państwo Irackie, która zrzesza różne organizacje islamistyczne i tworzy alternatywną administrację kraju opartą na prawie koranicznym, niedzielny zamach na kościół w Bagdadzie nazwała atakiem na „spelunkę bałwochwalców” i zapowiedziała zagładę wszystkich chrześcijan w Iraku.

Z niedzielnej akcji tłumaczą się irackie władze. Próbę odbicia zakładników wielu specjalistów określiło mianem nieudolnej. W oficjalnych komunikatach podkreśla się jednak, że irackie siły specjalne musiały przystąpić do odbicia zakładników, ponieważ ze świątyni dobiegały odgłosy wystrzałów, co mogło oznaczać, że terroryści przystąpili do egzekucji. W akcji poległo 12 policjantów, a większość ofiar zginęło na skutek detonacji bomby przez samobójczego terrorystę – czytamy w oświadczeniu irackiej policji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irak: pogrzeb ofiar masakry chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.