Irak: rok bieżący ma być rokiem odrodzenia Kościoła chaldejskiego

Irak: rok bieżący ma być rokiem odrodzenia Kościoła chaldejskiego
(fot. Lena Ha / shutterstock.com)
KAI / kk

Jeśli rok 2014 był dla chrześcijan irackich "czarnym" w skutek ucieczki biskupa, księży i wiernych w związku z zajęciem regionu Niniwy w Iraku przez wojska tzw. Państwa Islamskiego, to dopiero co rozpoczęty rok 2019 będzie "czasem odrodzenia, wyzwań duszpasterskich i społecznych oraz powrotu uchodźców".

Taki pogląd wyraził ks. Paolo Thabit Mekko, zwierzchnik wspólnoty katolików chaldejskich w Karamlesie na Płaskowyżu Niniwy na północy kraju.

Na zakończenie hucznych obchodów świąt Bożego Narodzenia z licznym udziałem wiernych powiedział on włoskiej agencji misyjnej AsiaNews, że "trzeba doprowadzić do odrodzenia społeczności chrześcijańskiej, nadać sens jej życiu, zapewnić ludziom pracę i wyjść poza codzienne troski".

Duchowny wskazał, że święta "przebiegały normalnie, gdyż region ten osiągnął już pewien stopień stabilizacji". Wyjaśnił, że "można dostrzec elementy budzące optymizm, pokazujące, że ciemne chwile są już za nami". Przyznał, że jest jeszcze wiele powodów do trosk, ale - dodał - mianowanie nowego arcybiskupa dla Mosulu, dominikanina Nadżiba Michaela Mussy właśnie tuż przed Bożym Narodzeniem "stanowi element siły, odrodzenia duszpasterskiego i duchowego".

Po latach przemocy i terroru do Mosulu - metropolii północnego Iraku - powraca powoli normalność. "Chciałem odprawić jedną Mszę św. w mieście, ale ze względów organizacyjnych i czasowych nie było to możliwe. Zbyt wiele było uroczystości, zbyt wiele rodzin z Płaskowyżu chciało wziąć udział w obrzędach" - wyznał kapłan.

Wspólnota chrześcijańska żyje w oczekiwaniu i coraz liczniej chce uczestniczyć w konsekracji nowego arcybiskupa, zaplanowanej na 18 stycznia, który w tydzień później uroczyście obejmie swój urząd w Mosulu. "Dominikanin bierze jeszcze udział w ostatnich pracach przed przeniesieniem się na swe stałe miejsce. W ostatnich latach swoją działalnością przyczynił się on do uratowania spuścizny literackiej i kulturalnej chrześcijan i nie tylko ich, przed zniszczeniem jej przez dżihadystów z Państwa Islamskiego" - podkreślił ks. Thabit Mekko.

DEON.PL POLECA

- Do priorytetów na najbliższą przyszłość należy zadbanie o budynki diecezji, począwszy od kościołów, z których wiele nie ma dachów lub drzwi - dodał duchowny.

Nowy chaldejski arcybiskup Mosulu - o. Nadżib Michael Mussa OP urodził się w tym mieście 9 września 1955. Po studiach w zakresie przemysłu naftowego wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów) a nowicjat odbył we Francji i tam 16 maja 1987 przyjął święcenia kapłańskie. Po powrocie do Mosulu był m.in. archiwistą zakonnym, założycielem i dyrektorem Ośrodka Dygitalizacji Rękopisów Wschodnich a od 10 marca 2001 członkiem komisji ekumenicznej biskupów Niniwy. Był też wykładowcą teologii pastoralnej i środków przekazu w seminarium chaldejskim w Bagdadzie, potem w Erbilu. Pomógł wielu uchodźcom z Mosulu i Płaskowyżu Niniwy, uciekającym przed Państwem Islamskim. 22 grudnia 2018 Franciszek potwierdził jego wybór na chaldejskiego arcybiskupa Mosulu, dokonany wcześniej przez Synod Biskupów tego wschodniego Kościoła katolickiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irak: rok bieżący ma być rokiem odrodzenia Kościoła chaldejskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.