Islamsko-chrześcijańskie spotkanie modlitewne

Radio Watykańskie / slo

Przy kościele Matki Bożej z Jamhour na przedmieściach Bejrutu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie międzyreligijne. W uroczystość Zwiastowania, która jest w Libanie od 2010 r. dniem świątecznym, już po raz ósmy zorganizowano islamsko-chrześcijańskie spotkanie modlitewne.

Jego inicjator to stowarzyszenie absolwentów Uniwersytetu św. Józefa i kolegium Matki Bożej z Jamhour. W tym roku uczestniczył w nim m.in. sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego o. Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCJ.

Specjalne przesłanie Papieża Franciszka, sygnowane przez kard. Pietro Parolina, odczytał nuncjusz apostolski w Libanie abp Gabriele Giordano Caccia. Watykański sekretarz stanu pisze m.in., że Ojciec Święty cieszy się z tego, iż chrześcijanie i muzułmanie jednoczą się, by wspólnie czcić Maryję. Miejscem, gdzie wszyscy mogą przybyć i to uczynić, jest sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu w Harissie. Franciszek przypomniał też słowa, które bł. Jan Paweł II wypowiedział 11 maja 1997 r. podczas swej pielgrzymki do Libanu. Modlił się on wtedy m.in. o to, by Maryja wypraszała mieszkańcom tego kraju łaskę budowania przyszłości w duchu dialogu, szacunku i zgody między wszystkimi mieszkającymi tam grupami.

Z kolei uczestniczący w spotkaniu sekretarz watykańskiej dykasterii zwrócił uwagę na istotę dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego, a także na ważną rolę, jaką może w nim odegrać pobożność maryjna.

DEON.PL POLECA

O. Miguel Ángel Ayuso Guixot podkreślił, że dialog buduje się na świadectwie własnej wiary i na otwarciu się na religię drugiego. Nie ma to nic wspólnego ze zdradą misji Kościoła. Nie jest to też żadna nowa metoda nawracania na chrześcijaństwo. Chodzi o to, by dialog międzyreligijny prowadzić w czterech formach: jako dialog życia, działania, wymiany poglądów teologicznych i doświadczenia religijnego.

Pomocna może być tutaj pobożność maryjna. Hiszpański kombonianin przypomniał, że osoba Maryi jest niejednokrotnie wymieniana w Koranie i rozbudza uczucia przyjaźni. To właśnie może pobudzić do współpracy i solidarności między chrześcijanami i muzułmanami, a także do wzajemnego uznania się za dzieci jednego Boga, należące do tej samej rodziny ludzkiej. Maryja może być modelem dialogu, gdyż uczy nas wiary. Wskazuje, by nie zamykać się na nabytych pewnikach, ale być otwartymi i dostępnymi dla innych - powiedział sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Islamsko-chrześcijańskie spotkanie modlitewne
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.