Jerozolima. Napięta atmosfera przed "Paradą Flagi"

Jerozolima. Napięta atmosfera przed "Paradą Flagi"
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
PAP/ kb

W niedzielę marsz izraelskich Żydów przejdzie przez serce muzułmańskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie, aby upamiętnić zdobycie przez Izrael Starego Miasta w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. Coroczna impreza odbywa się w okresie szczególnie wysokiego napięcia po miesiącach incydentów skutkujących ofiarami śmiertelnymi.

W marszu tradycyjnie biorą udział tysiące młodych Żydów, wielu z nich z izraelskimi flagami, tańczących i śpiewających pieśni patriotyczne, którzy przemierzają mozaikę uliczek biegnących przez historyczne dzielnice Jerozolimy.

Dla ludności palestyńskiej marsz jest prowokacją i naruszeniem jednego z niewielu miejsc w mieście, które zachowuje silny arabski charakter.

"Parada flagi" w Izraelu

Hamas, islamistyczna grupa kontrolująca Strefę Gazy, na początku zeszłorocznej procesji wystrzeliła rakiety w kierunku Izraela, wywołując 11-dniową wojnę, która pociągnęła za sobą setki ofiar.

W sobotę grupa wydała oświadczenie, w którym wezwała Palestyńczyków w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie, a także izraelską mniejszość arabską, która jest Palestyńczykami z pochodzenia i Izraelczykami z obywatelstwa, do "powstania w niedzielę w obronie Jerozolimy i meczetu Al-Aksa".

W zeszłym tygodniu minister bezpieczeństwa wewnętrznego Izraela Omer Bar-Lew oznajmił, że uczestnicy marszu będą mogli wejść na teren Starego Miasta przez Bramę Damasceńską, która prowadzi do dzielnicy muzułmańskiej. Decyzja ta została potępiona przez Palestyńczyków. W zeszłym roku, ze względu na niestabilną sytuację, uczestnikom marszu nie pozwolono na przejście tą trasą.

Premier Izraela Naftali Bennett, mimo apeli niektórych koalicjantów o ponowne przemyślenie kwestii marszu, jak dotąd nie zgodził się na żadne zmiany. "Parada Flagi odbędzie się jak zwykle zgodnie z zaplanowaną trasą, tak jak to miało miejsce od dziesięcioleci" - poinformowało w piątek jego biuro, dodając, że będzie na bieżąco monitorować sytuację.

Jerozolima i jej święte miejsca, czczone zarówno przez muzułmanów, Żydów, jak i chrześcijan, leżą w centrum trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Izrael uważa całą Jerozolimę za swoją wieczną i niepodzielną stolicę, podczas gdy Palestyńczycy chcą, aby wschodnia część stała się stolicą ich przyszłego państwa. Hamas, uznawany przez rządy państw zachodnich za organizację terrorystyczną, uważa cały obszar współczesnego Izraela za okupowany.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Tomasz Jelonek

Po dwu pozycjach serii poświęconej historii Izraela, mających charakter wstępnego wprowadzenia, przystępujemy do właściwego ukazania historycznych początków Izraela. Na wstępie zakładamy, że nasze rozważania historyczne dotyczące Izraela, przeprowadzone być mają według zasad, jakie wypracowała historia,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jerozolima. Napięta atmosfera przed "Paradą Flagi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.