Izrael: podpalono klasztor św. Szarbela w Betlejem

Izrael: podpalono klasztor św. Szarbela w Betlejem
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

W Betlejem podpalono i poważnie uszkodzono maronicki klasztor św. Szarbela. Sprawcami są najprawdopodobniej islamscy fundamentaliści. Mieszkający tam chrześcijanie obawiają się kolejnych ataków.

Kanclerz wikariatu patriarchalnego maronitów w Jerozolimie diakon Sobhy Makhoul uważa, że wydarzenie to nie było przypadkowe: - To było podpalenie, a nie pożar spowodowany usterką elektryczną. Był to akt wandalizmu dokonany przez ekstremistów na tle religijnym - powiedział duchowny. Zaznaczył, że atak miał charakter sekciarski i antychrześcijański, podobnie jak wiele innych na całym Bliskim Wschodzie. - W tej okolicy działają grupy ekstremistyczne, w tym komórki Hamasu. Istnieją też jednostki, które na własną rękę dają upust swoim ideologiom - stwierdził katolicki duchowny obrządku maronickiego.

Zniszczony przez ogień budynek był właśnie remontowany dzięki pomocy Autonomii Palestyńskiej, która przeznaczyła na to 100 tys. dolarów. Składa się on z kilku pokoi i małej kaplicy. Pożar wybuchł w piwnicy, a następnie rozprzestrzenił się na inne części budynku. Na szczęście nikomu nic się nie stało, bo w chwili podpalenia obiekt był pusty z powodu remontu. Szef miejscowej policji stwierdził, że muzułmańscy ekstremiści są w tej okolicy bardzo aktywni. Policja wie już, kim są sprawcy i zapewnia, że wkrótce powinni zostać zatrzymani.

Maronicki klasztor św. Szarbela znajduje się w dzielnicy Betlejem - Wadi Maali, zamieszkanej głównie przez muzułmanów. - Jako Kościół potępiamy takie akty przemocy. Pod tym względem jest jeszcze wiele do zrobienia. Przede wszystkim musi zmienić się sposób nauczania w meczetach, bo tam właśnie ludzie są bardzo często prowokowani i podjudzani do nienawiści. Antychrześcijańska nienawiść i przemoc muszą zostać zatrzymane - powiedział diakon.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izrael: podpalono klasztor św. Szarbela w Betlejem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.