Jacek Prusak SJ o zamknięciu kościołów i zakazie mszy św: nie wzywam do heroizmu

Jacek Prusak SJ o zamknięciu kościołów i zakazie mszy św: nie wzywam do heroizmu
(fot. Michał Lewandowski)
1 rok temu

“Być może w przypadku zwiększonej liczby zachorowań trzeba będzie wziąć pod uwagę rygorystyczne wskazania co do zakazu mszy” - pisze jezuita na łamach “Rzeczpospolitej”. 

Duchowny zauważa, że decyzja włoskich władz by nie odbywały się msze święte z udziałem wiernych, to reakcja na zbyt późne kroki włoskich władz ws. rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Stwierdza, że trudno ocenić tę decyzję jednoznacznie, jednak: “wielu Włochów najpierw zlekceważyło wymogi bezpieczeństwa, a teraz przejawia magiczne podejście do sakramentów. Już mamy do czynienia z pandemią, a z historii wiemy, że tam, gdzie ludzie masowo się modlili, choroby bardziej się rozprzestrzeniały”.

Zdaniem jezuity nie można więc patrzeć na decyzję rządu, jak na atak na chrześcijaństwo.

“Nie mam problemu z zamknięciem dostępu do świątyń tam, gdzie jest epicentrum epidemii” - stwierdza. 

Jacek Prusak SJ zauważa, że sprawa nie jest jednak taka prosta: “nie może być tak, że zabroni się ludziom dostępu do sakramentów. Powstaje teologiczne pytanie: czy wierzymy tylko w Boga? Czy wierzymy Bogu także wtedy, gdy na szali jest nasze zdrowie i życie? Nie chodzi o zaprzeczenie środkom prewencji. Ale z historii Kościoła wiemy, że kapłani odwiedzali ciężko chorych i umierających. Zarażali się i umierali. Nie ma prostego wyboru między pozwoleniem na wszystkie msze albo zakazem uczestnictwa we wszystkich”.

Podkreśla, że jeśli dojdzie do zwiększonej liczby zachorowań na koronawirusa w Polsce, to “wskazania co do zakazu mszy trzeba będzie wziąć pod uwagę także w Polsce”. 

Jednak na obecnym etapie - zdaniem jezuity - decyzja o zamykaniu wszystkich kościołów jest przedwczesna: “uważam, że zamknięcie polskich kościołów na tym etapie byłoby fatalnym rozwiązaniem, nieproporcjonalnym do zagrożenia, które mamy. To komunikat: macie się bać bardziej, niż się boicie. I nie szukajcie oparcia w Panu Bogu”. 

“Nie wzywam do heroizmu. Co nie znaczy, że z nim walczę” - kończy swój tekst duchowny. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jacek Prusak SJ o zamknięciu kościołów i zakazie mszy św: nie wzywam do heroizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.