Jak młodzi postrzegają Kościół? Sondaż

Fot. depositphotos.com
Rzeczpospolita.pl / kb

„Sprawy bieżące, szczególnie te owiane skandalami, a nie głęboko religijne, determinują stosunek młodych do Kościołów i religii" – wynika z badania Centrum Profilaktyki Społecznej „Młodzi uciekają z Kościoła", które opublikowała „Rzeczpospolita".

Badania przeprowadził je zespół badawczy pod kierunkiem socjologów – prof. Mariusza Jędrzejki (także pedagoga) i dr. Tomasza Kozłowskiego. Zapytano 1051 nastolatków od 14 do 18 lat z całego kraju o kwestie religijne i problemy społeczne, w tym o patologie w Kościele katolickim. O wynikach można przeczytać w "Rzeczpospolitej".

Ponad 62 proc. młodych uważa się za osoby religijne, ale jedna trzecia – nie. Przy tym 59 proc. z nich twierdzi, że ich religijność osłabła w ostatnich dwóch latach. Co piąty przyznał, że przestał chodzić na niedzielne msze św. I nie przez pandemię.

DEON.PL POLECA

Co zniechęca młodych do religii i Kościoła? Głównie rozdźwięk między tym, „co mówi religia, a co robi Kościół" oraz „brak właściwej reakcji Kościoła na pedofilię w jego szeregach" (to wskazało 65 proc. i 63 proc. osób). Przeszkadza im też zaangażowanie kościoła w politykę oraz „przepych i nieuzasadnione bogactwo ludzi kościoła".

Młodych razi też agresywny język księży i hierarchów, brak zrozumienia dla praw kobiet, nieatrakcyjność lekcji religii i brak otwartych rozmów z księżmi o problemach – aborcji czy homoseksualizmie.

Młodzi krytykują ukrywanie pedofilii w Kościele, bierność, długie procedury. Aż 62 proc. nastolatków uważa, że „Kościół chce przeczekać aferę pedofilii, zamieść ją pod dywan". Tylko 7,8 proc. ocenia, że robi wszystko, by problem wyjaśnić.

„To sygnał dla hierarchii kościelnej i władz państwowych" – zauważają badacze.

Aż 72,8 proc. pytanych nie ufa polskim hierarchom w sprawie „zreformowania Kościoła i odzyskania jego autorytetu". Ufają papieżowi Franciszkowi – 71 proc. uważa, że chce on zreformować kościół i wyeliminować patologie. Dla połowy badanych Franciszek to autorytet moralny.

W Kościele katolickim, jednak nadal księża z parafii często są autorytetami. „Gdyby wszyscy byli tacy jak ks. Krzysztof, ten Kościół wyglądałby inaczej" – zauważa 17-latka.

Co ważne, młodzi są krytyczni wobec Kościoła, ale nie wobec samej wiary (religii), bo ta wciąż jest dla nich ważna. Dla 64,7 proc. Dekalog i wartości wynikające z ich religii będą drogowskazem w przyszłości. Ponad połowa młodych twierdzi, że chce wychowywać swoje dzieci zgodnie z zasadami swojej religii.

Prof. Mariusz Jędrzejko komentuje: – W wynikach badania widzę potencjał. Dlatego że młodzi ludzie nie odrzucają religii jako systemu wartości. Oni odrzucają praktykę Kościoła, jego nadużycia i patologie. A jeśli wiemy, że coś nie działa, to zawsze możemy to naprawić, a nie zachowywać jak wielu kościelnych hierarchów i „zamiatać" problemy – mówi prof. Jędrzejko.

Cały artykuł przeczytasz na stronach "Rzeczpospolitej"

Źródło: Rzeczpospolita.pl / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak młodzi postrzegają Kościół? Sondaż
Komentarze (7)
TB
~Tadeusz Borkowski
18 marca 2021, 09:59
Czy zapytano badanych z jakich mediów czerpią informacje? Komu ufają? Kto jest dla nich autorytetem w sprawach ważnych życiowo?
GR
~Głos rozsądku
19 marca 2021, 09:37
Na pewno nie byli to czytelnicy Naszego Dziennika ani widzowie Telewizji Trwam, które są kompletnie nie wiarygodne a z przestępców robią męczenników - jak chroniący pedofila biskup Janiak, czy molestujący małoletnich ks. Andrzej Drymer.
A-
~Aga -
20 marca 2021, 23:10
W sumie jakie to ma znaczenie z jakich mediów czerpią informacje? ..i komu ufają? Jeżeli nie ufają ''jedynie słusznym poglądom'' głoszonym prze KK, to tym bardziej wydaje się, że wina leży po stronie KK i duchownych, że do nich nie dotarli. Jeżeli młodzi ''odrzucają praktykę Kościoła, jego nadużycia i patologie'' to znaczy, że jest w nich duch proroczy, który nienawidzi zła i grzechu obecnego wśród kleru. Trzeba dziękować Bogu, że ich sumienie nie jest tak zaślepione jak wielu księży i biskupów. Co tu więcej komentować...
PR
~Ppp Rrr
18 marca 2021, 09:56
Przeczytałem - nic nowego. To samo mówiło się 20 lat temu (pamiętam) jak i dawniej (czytałem). Czy Kościół kiedykolwiek będzie zdolny do PRAWIDŁOWEGO zachowania? Lepiej, żeby się za to zabrał, bo zmiana narasta - to, co kiedyś było "tajemnica poliszynela", teraz jest mówione głośno. A apostazja przestaje być problemem. Pozdrawiam.
AN
~Alicja Nowak
18 marca 2021, 00:58
Pożyteczne byłoby przeprowadzić taka ankietę na grupie młodych dorosłych 19-24 lata. To dopiero robi wrażenie...
17 marca 2021, 19:44
Co ci młodzi ludzie czytają? Jakich TV słuchają? Jakie strony internetowe otwierają? Z czego czerpią wiedzę o Kościele w ogóle, a szczególnie o Kościele w Polsce? Dopiero wtedy dane sondażu będą wiarygodne. Np. ilu z nich jest przekonanych, że o. Rydzyk nie ma i nie miał nigdy Majbacha? Ilu wiec jakie dzieła powstały przy Radiu Maryja? Ilu z nich choć raz słuchało RM, szczególnie katechez, wykładów biblijnych, itp.? Ilu powtarza banały i kłamstwa TVN? No i ilu potrafi cokolwiek powiedzieć o nauczaniu papieża Franciszka? Np. na temat gender, aborcji? Gdyby znaleźli te cytaty, to pewno by się zdziwili i zmienili zdanie o Papieżu.
WT
~w trosce o Kościół
18 marca 2021, 18:24
Nie ma znaczenia z jakich mediów ludzie czerpią wiedzę o Kościele. Jeśli przynależność do Kościoła wynika z głębokiej wiary rodziców, to żadne rewelacje na temat grzechów ludzi (w tym hierarchów) Kościoła nie złamią młodych (i nie tylko). Nie oznacza to jednak, że można przymykać oczy i uszy, kiedy wspomniany o. Rydzyk, w świetle kamer, w obecności znamienitych gości, usprawiedliwia grzech, który rzuca najciemniejszy cień na wspólnotę Kościoła i zniechęca młodych do Kościoła. Wielu duszpasterzom przydałby się porządny rachunek sumienia, gdyż więcej w nich z pastucha niż pasterza.