Sondaż: Polacy nie wierzą, że Kościół poradzi sobie z pedofilią. Konieczna interwencja Watykanu

Sondaż: Polacy nie wierzą, że Kościół poradzi sobie z pedofilią. Konieczna interwencja Watykanu
(foto episkopat.pl)
PAP / kk

Polacy nie wierzą w to, że Kościół samodzielnie rozliczy przestępców seksualnych w swoich szeregach - wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” opublikowanego w piątkowym wydaniu. Prawie 38 proc. badanych uważa, że tylko państwo ma szanse na rozwiązanie problemu pedofilii wśród księży.

IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał respondentów, czy w świetle kolejnych skandali, które wstrząsnęły Kościołem, dotyczących wykorzystywania seksualnego nieletnich można uznać, że instytucja ta „poradzi sobie z tymi problemami sama” – uważa tak 11 proc.

DEON.PL POLECA
Kolejna możliwość to presja społeczna: „Żeby Kościół rozliczył się z tych spraw potrzebny jest nacisk wiernych, mediów, etc.” – tego zdania jest 22,5 proc. badanych - wynika z sondażu, który publikuje "Rz".

26,3 proc. twierdzi, że „polscy biskupi nie uporają się z tym sami, konieczna jest pilna interwencja Watykanu”. Największa grupa – 37,6 proc. – jest przekonana, że „za rozliczenie Kościoła z przestępstw pedofilii powinno wziąć się państwo”. "Tylko 2,6 proc. nie ma w tej sprawie zdania, co oznacza, że sprawa pedofilii wśród księży jest powszechnie znana" - podaje gazeta. Dodaje, że ci, którzy ufają Kościołowi, że sam rozwiąże ten dramatyczny problem, "stanowią zaledwie jedną dziesiątą badanych".

Według dziennika odsetek respondentów w poszczególnych grupach różni się w zależności od deklaracji wiary badanego. "Wśród osób deklarujących, że są «wierzące i praktykujące», w możliwość rozwiązania problemu przez Kościół we własnym zakresie wierzy 28 proc. badanych, a w grupie «wierzących i niepraktykujących» – już tylko 7 proc." - czytamy. Z kolei „niewierzący i niepraktykujący” w ogóle takiej możliwości nie wskazali. Odwrotnie jest w kwestii państwa: „niewierzący i niepraktykujący” najczęściej je wskazują jako instytucję sprawczą w kwestii pedofilii wśród duchownych – 52 proc., podobnie jak „niewierzący, praktykujący” – 54 proc. Wśród wiernych w moc państwa wierzy tylko 17 proc. - dodaje "Rz".

W interwencję Watykanu rozwiązującą problem wierzy 38 proc. katolików praktykujących i tylko 10 proc. niewierzących i niepraktykujących - podaje gazeta.

Badanie CATI przeprowadziła na zlecenie "Rzeczpospolitej" firma IBRiS 19-20 lutego 2021 r. na 1100 osobowej grupie respondentów.

źródło: PAP / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Sondaż: Polacy nie wierzą, że Kościół poradzi sobie z pedofilią. Konieczna interwencja Watykanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.