Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl?

Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl?
(fot. Michał Lewandowski)
4 lata temu
Michał Lewandowski / KAI

8 lat istnienia DEON.pl to nie tylko dziesiątki tysięcy tekstów, miliony użytkowników i od lat pierwsze miejsce na podium największych chrześcijańskich portali internetowych. To miejsce, które tworzą ludzie z pasją i wiarą w to, że Kościół może i powinien spotkać się ze światem. Zobacz, jak świętowaliśmy nasze urodziny.

Zaczęliśmy od mszy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem w kościele św. Barbary w Krakowie

"Nigdy nie można zaprzestać stawiania siebie i innych wobec wydarzenia, jakim jest krzyż. Nigdy dość jest konfrontacji z taką miłością i z takim miłosierdziem" - mówił do wiernych.
Arcybiskup wskazał, że wąż wywyższony przez Mojżesza na pustyni to wstrząsająca figura Jezusa Chrystusa. "Mojżesz postawił Żydom przed oczy to, co ich zabijało i kazał patrzeć z wiarą w tym kierunku, jeśli chcą ocalić życie. A co zabija nas? Nas zabijają grzechy. One są śmiercią straszliwie konkretną" - porównał.
Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl? - zdjęcie w treści artykułu
(fot. Michał Lewandowski)
Przypomniał przy tym słowa św. Pawła z Listu do Koryntian: "On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu". "My jesteśmy tymi, którzy giną, którzy są zabijani od własnych grzechów. Ale Bóg ma potrzebę, by znaleźć odpowiedź na naszą śmierć. On nie jest w stanie spokojnie patrzeć jak żyjemy w stanie śmierci. Bóg ma potrzebę znalezienia lekarstwa na ludzką śmierć i swojego Syna, który jest po trzykroć święty, czyni naszym grzechem i jako nasz grzech wywyższa na krzyżu, po to byśmy popatrzyli z wiarą" - wyjaśnił.
"Musisz popatrzeć z wiarą na Syna Bożego, który stał się twoim grzechem. Jeśli w to uwierzysz, to zobaczysz, że twój grzech zostaje na krzyżu zabity. I to jest niesamowicie Dobra Nowina. Żebyśmy patrzyli z głębokim wewnętrznym przekonaniem, że mój grzech jest zabity - ten, z którym sobie nie radzę za żadne skarby. To jest moment, w którym odzyskujemy zdrowie" - kontynuował.
Następnie wskazał, że adresatem takiej niezwykłej Bożej miłości jest po pierwsze każdy człowiek, z którym Bóg chce się spotkać osobiście. "Wiara zaczyna się w momencie spotkania z Bogiem, które może wszystko w życiu zmienić. Sprawić, że byłem ślepy, a znów widzę. Byłem trupem, a żyję" - powiedział.
Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl? - zdjęcie w treści artykułu nr 1
(fot. Michał Lewandowski)
Arcybiskup-nominat łódzki dodał jednak, że to spotkanie nie może się zakończyć na wymiarze indywidualnym, że Bożą miłość potrzeba przenosić do świata. "Ta przemiana, która się we mnie dokonuje musi się przekładać na rzeczywistość, która jest wokół mnie i to nie tylko najbliższą, wspólnotę czy Kościół, ale w formie odpowiedzialności za cały świat" - nauczał.
Podkreślił, że właśnie taka jest rola Kościoła. "Kościół jest dla wyjścia w stronę świata, dla przemiany świata, nie jest dla siebie" - uwypuklił. Dopowiedział, że dlatego właśnie tak ważne są miejsca, gdzie dokonują się spotkania człowieka wiary ze światem.
Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl? - zdjęcie w treści artykułu nr 2
(fot. Michał Lewandowski)
Co arcybiskup powiedział o DEON.pl? 

Arcybiskup Ryś wskazał, że DEON to miejsce, gdzie może dokonywać się spotkanie Boga z człowiekiem, Kościoła i świata: "dlatego są tak ważne te wszystkie miejsca, gdzie odbywa się spotkanie między człowiekiem wiary a światem. Tak sobie myślę, że to jest dokładnie to miejsce, gdzie się rodzi powołanie DEON-u".

Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl? - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. Michał Lewandowski)

"DEON wpisuje się właśnie w tę miłość Boga do świata. Na tyle, na ile jest tworzony przez ludzi, którzy doświadczają osobistej relacji z Jezusem, która ich zmienia. To jest miejsce spotkania ze światem" - powiedział hierarcha.

Dodał także, że "są ważne te wszystkie inicjatywy, w które DEON się włącza, które nagłaśnia. Bardzo wam dziękuję za tę waszą rozmaitą obecność".

Posłuchaj całości homilii arcybiskupa Rysia

Po mszy z arcybiskupem, w Klubie pod Jaszczurami na Rynku, spotkaliśmy się z Szymonem Hołownią, który opowiedział o swojej najnowszej książce. Zobacz galerię.

Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl? - zdjęcie w treści artykułu nr 4

(fot. Michał Lewandowski)

Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl? - zdjęcie w treści artykułu nr 5
(fot. Michał Lewandowski)
Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl? - zdjęcie w treści artykułu nr 6
(fot. Michał Lewandowski)
 
Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl? - zdjęcie w treści artykułu nr 7
(fot. Michał Lewandowski)
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Hołownia
19,44 zł
29,90 zł

Odkryj to, co ma sens

Hołownia nie należy do tych, co "patrzą na prawo, patrzą na lewo. A patrząc - widzą wszystko oddzielnie, że dom..., że Stasiek..., że koń..., że drzewo...". Hołownia pisze o bezdomnych,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak świętowaliśmy 8. urodziny DEON.pl?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.