Jak tworzyć duszpasterstwa bez ryzyka nadużyć? Jest nowy projekt, który w tym pomoże
- Krzywda może dotknąć każdego i każdej z nas. Dlatego w trakcie naszych rozmów chcemy mówić, na co uważać. Warto czerpać z duszpasterstwa, ale trzeba też wziąć odpowiedzialność za siebie i innych, by rozwijać te relacje – mówi Olga Bieniek, jedna z prowadzących nową serię podcastów, przygotowanych przez redakcję dominikanie.pl i Fundację Świętego Józefa KEP.
Dwadzieścia sześć rozmów ze specjalistami na temat tworzenia zdrowego duszpasterstwa: to właśnie projekt „Odbudujmy dom. Rozmowy o zdrowym duszpasterstwie”, którego prezentacja odbyła się 19 marca, w uroczystość św. Józefa.
Projekt skierowany jest zwłaszcza do młodych dorosłych, którzy angażują się w duszpasterstwa i są w regularnym kontakcie z duchownymi, zakonnikami oraz świeckimi liderami. Jego celem jest przekazanie odpowiednich narzędzi do weryfikacji działań liderów i duszpasterzy oraz przekazanie pozytywnego wzorca do pracy dla zajmujących się prowadzeniem różnych grup i wspólnot.
- Projekt wziął się z… kontaktu duszpasterskiego. Jesteśmy znani z tworzenia duszpasterstw. Mamy też, niestety, trudne doświadczenia związane z duszpasterstwami. Dlatego chcemy zająć się tym tematem, po to, by zapobiegać i leczyć – mówił o. Radosław Więcławek OP, redaktor naczelny domikanie.pl.
Jak sprawić, by we wspólnotach nie dochodziło do naruszania granic?
Nazwa projektu „Odbudujmy DOM” nawiązuje do Księgi Aggeusza, gdzie czytamy: „Tak mówi Pan Zastępów: Wyjdźcie w góry i sprowadźcie drewno, a budujcie ten dom, bym sobie w nim upodobał i doznał czci – mówi Pan. Rozważcie tylko, jak się wam wiedzie! Wyglądaliście wiele, a oto macie mało, a kiedy [i to niewiele] znieśliście do domu, Ja to rozproszyłem. Dlaczego tak się dzieje? – wyrocznia Pana Zastępów: Z powodu mego domu, który leży w gruzach, podczas gdy każdy z was pilnie się troszczy o swój własny dom (Ag 1, 7-9).
Każdy z odcinków projektu rozpoczyna się od wypowiedzi osoby skrzywdzonej, która doświadczyła wykorzystania i naruszenia swoich granic. Te zniszczenia i rany wymagają nieraz długotrwałego odbudowania i leczenia. Podcast, przygotowany przez redakcję domikanie.pl i Fundację Świętego Józefa jest realną odpowiedzią na doświadczenia osób skrzywdzonych,
- Osoba, która przychodzi do duszpasterstwa, może przychodzić ze swoimi deficytami i potrzebami. To są normalne potrzeby, które każdy chce realizować. Ale to także przestrzenie, w których może dojść do naruszenia granic. W relacji duszpasterskiej ważny jest przestrzeń do rozmowy o emocjach. Bo to one mówią nam, że nasze granice są przekraczane – stwierdza Maria Bremer, psychoterapeutka współpracująca z Pracownią Dialogu
Nie można przemilczać trudnych tematów
Tematyka podcastu została skonsultowana z osobami skrzywdzonymi i ze specjalistami, którzy zajmują się tematyka przemocy w Kościele: psychologami, teologami, dziennikarzami i prawnikami.
- Przyjęliśmy formę rozmów. Bo młodzi dorośli mogą już mieć dość wykładów, a są otwarci na rozmowy. Niektóre tematy są trudne, ale nie można się ich bać i nie można ich przemilczeć. Nasi odbiorcy zasługują na szczere rozmowy – mówi ks. Piotr Studnicki, pełnomocnik zarządu Fundacji Świętego Józefa.
Rozmowy prowadzą Olga Bieniek (35 l.), absolwentka pedagogiki społeczno-opiekuńczej i psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz członkini duszpasterstwa postakademickiego w Krakowie i Radosław Więcławek OP (34 l.), dominikanin i redaktor naczelny dominikanie.pl. Zaproszenie przyjęło 24 specjalistów, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Psychoterapeuci, prawnicy, dziennikarze i teolodzy opowiedzą o tym, jak budować zdrowe wspólnoty, jak być uważnym na psychomanipulację i ustrzec się wykorzystania seksualnego, a w końcu – jak zgłosić krzywdę.
- Duszpasterstwo niesie ze sobą wartość. U podstaw naszej wiary leży relacja. Odnosimy się do Boga, który jest relacją. Bez nich nie jesteśmy w stanie osiągnąć celu. Jesteśmy jednak świadomi, że krzywda może dotknąć każdego i każdej z nas. Dlatego w trakcie naszych rozmów chcemy mówić, na co uważać. Warto czerpać z duszpasterstwa, ale trzeba też wziąć odpowiedzialność za siebie i innych, by rozwijać te relacje – mówi Olga Bieniek.
Pierwszy odcinek podcastu „Odbudujmy DOM” ukaże się 24 marca 2024 na stronie odbudujmydom.com oraz na kanale YT @72dominikaniepl.
mat. pras / mł
„
Skomentuj artykuł