Jaką niespodziankę przygotowano na 70. rocznicę święceń kapłańskich Benedykta XVI?

Jaką niespodziankę przygotowano na 70. rocznicę święceń kapłańskich Benedykta XVI?
Mozaiki papieży w bazylice św. Pawła za Murami (fot. fazon1/depositphotos.com)
KAI/mk

Abp Georg Gänswein ujawnił, jaka niespodzianka została przygotowana dla Benedykta XVI na przypadającą 29 czerwca br. 70. rocznicę święceń kapłańskich papieża-seniora.

Jak ujawnił abp Georg Gänswein, sekretarz Benedykta XVI, tego dnia podczas mszy św. w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae, w którym mieszka papież-senior, zaśpiewają byli chórzyści jego brata ks. Georga Ratzingera.

Benedykt XVI pamięta, że ceremonia święceń była długa.

- Wspomina również dostojeństwo poważanego i wiekowego kard. Faulhabera, który go święcił. Kardynał wywarł na nim niezatarte wrażenie - mówi abp Gänswein, dodając, że dzień święceń kapłańskich w 1951 r. naznaczył życie kapłańskie Josepha Ratzingera, który od tamtej pory odprawia Mszę św. każdego dnia, nawet obecnie, gdy ma problemy z poruszaniem się.

- Niestety, nie może stać, koncelebruje więc mszę. Siedzi na wózku inwalidzkim przy ołtarzu, a ja jestem głównym celebransem. Robimy tak codziennie. Od święceń kapłańskich nie było dnia, w którym nie odprawiałby lub nie koncelebrowałby mszy - zapewnił jego sekretarz.

DEON.PL POLECA

Na 70. rocznicę abp Gänswein przygotowuje dla papieża-seniora coś specjalnego.

- Benedykt XVI wciąż nic nie wie, ale my przygotowujemy dla niego niespodziankę. Niespodzianki dla niego zawsze są związane z liturgią. Zaprosiliśmy grupę byłych członków chóru z Ratyzbony, którzy uczyli się śpiewać u boku jego brata. Obecnie mają między 40 a 60 lat. Niektórzy z nich zaśpiewają w kaplicy podczas mszy - zapowiedział niemiecki hierarcha.

Przyznał, że 94-letni papież-senior „jest bardzo słaby, bardzo kruchy”.

- Ale, dzięki Bogu, jego umysł nadal pracuje bardzo dobrze. Niestety, jego głos również jest bardzo słaby. Trudno mu mówić. Ale jest w dobrym nastroju i mówi: „Codziennie zaczynam dzień z Panem i kończę go z Panem. Zobaczymy, jak długo to potrwa” – zacytował abp Gänswein.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Jaką niespodziankę przygotowano na 70. rocznicę święceń kapłańskich Benedykta XVI?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.