Jakie wartości przekazują media?
Dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Etyki Mediów - "Wartości w mediach - wartość mediów" odbędzie się 31 maja i 1 czerwca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Celem wydarzenia jest poszukiwanie i wskazanie mechanizmów promujących wartości w mediach oraz służących człowiekowi. Podczas spotkania uczestnicy będą dyskutować na temat wartości przekazywanych we współczesnych mediach.
- Dzisiejszy świat w dużej mierze zależy od mediów, a kształt współczesnych mediów zależy przede wszystkim od przekazywanych przez nie wartości oraz od jakości i wartości samych mediów - podkreśla ks. dr hab. Michał Drożdż, przewodniczący konferencji.
- Spotkanie ma na celu poszukiwanie i wskazanie mechanizmów wydobywających i promujących wartości w mediach, służących człowiekowi i postępowi społecznemu. Konferencja stwarza miejsce do dyskusji o wartościach przekazywanych we współczesnych mediach oraz promuje i wspiera praktyczne umiejętności przekazywania wartości służących dobru człowieka i społeczności - dodaje.
Głównym założeniem spotkania jest konfrontacja teorii z praktyką, dlatego oprócz sesji plenarnych i tematycznych, konferencji towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z udziałem dziennikarzy mediów lokalnych i ogólnopolskich oraz praktyków komunikowania społecznego, a także spotkanie autorskie ze znanym dziennikarzem.
Podczas konferencji prof. dr hab. Iwona Hofman Z Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie wygłosi wykład pt. - Regres czy odnowa dziennikarstwa? Spór o jakość przekazu medialnego". Z kolei ks. prof. dr hab. Andrzej Baczyński Z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie będzie mówił o sporze o wartości chrześcijańskie w mediach publicznych. Natomiast ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal z UPJP2 opowie o mediach jako sprzymierzeńcu duchowości. W trakcie spotkania będzie można wysłuchać wykładu dr Doroty Narewskiej z UPJPII pt. - Dziesięć zasad. Rekonstrukcja wizji dziennikarstwa Karola Wojtyły z okresu krakowskiego".
Ponadto prelegenci będą rozmawiać na temat mediów w służbie dialogu i wiary, będą rozmawiać również o internecie jako miejscu ewangelizacji. Wśród podejmowanych zagadnień będzie m.in. dylematy etyczne w pracy współczesnego dziennikarza, dylematy dziennikarza śledczego, a także agresja i przemoc w przekazie medialnym.
Organizatorem konferencji jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII oraz Sekcja "Aksjologia Komunikowania" Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej Odbędzie się ona w dniach 31 maja - 1 czerwca w budynku UPJP2 przy ul. Kanoniczej 9.
Międzynarodową Konferencję Etyki Mediów w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II zainicjował ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII. Pierwsza konferencja odbyła się w 2007 r. Jako cel krakowskich spotkań integrujących środowisko akademickie medioznawców, praktyków komunikowania oraz dziennikarzy z Polski i zagranicy, wyznaczył on systematyczne i pogłębione badania kondycji etycznej współczesnych mediów i komunikacji społecznej oraz konfrontację teorii medioznawczej z praktyką dziennikarską.
Zobacz również materiał o niezależnych mediach przygotowany przez internetową telewizję Razem.TV:
Skomentuj artykuł