Jakub Pankowiak: chciałbym, żebyśmy z księżmi stanęli po tej samej stronie

Jakub Pankowiak: chciałbym, żebyśmy z księżmi stanęli po tej samej stronie
(fot. Kadr z filmu "Zabawa w chowanego")
Przewodnik Katolicki / jb

W najnowszym wywiadzie dla "Przewodnika Katolickiego" pokrzywdzony tłumaczy, że nie jest wrogiem Kościoła i nie staje przeciwko księżom. "Ja chcę, abyśmy ze sobą szczerze rozmawiali i wspólnie podejmowali działania naprawcze. Chcę, aby ludzie w Kościele czuli się bezpiecznie" - mówi wprost.

>> TUTAJ przeczytasz pełny tekst wywiadu

Po raz kolejny powtarza, że nie zależy mu na tym, żeby "poleciały głowy", ale przede wszystkim na tym, żeby księża i biskupi zaczęli słuchać osób pokrzywdzonych przez duchownych i spróbowali je zrozumieć. "Wierzę, że jeśli zostaniemy wysłuchani, zmienią swoje myślenie. I nie będziemy po dwóch stronach jakiegoś medialnego konfliktu, ale w jednej wspólnocie, która chce się oczyścić" - podkreśla.

Przyznaje, że dla niego najważniejsze jest teraz dobro pokrzywdzonych. Zaznacza, że nie każdy z nich oczekuje zadośćuczynienia, nieraz chce usłyszeć od biskupa zamiast "czego chcesz", "w czym mogę Ci pomóc?". Zależy mu na trosce oraz zainteresowaniu ze strony duchownych. Pomimo tego, że sam walczy o zaufanie i poczucie bezpieczeństwa  Kościele, mówi, że czuje się jego członkiem i zależy mu na nim. 

DEON.PL POLECA

Zapytany o to, co myśli, gdy słyszy o miłosierdziu dla sprawców, odpowiada: "czym byłaby Ewangelia, gdyby komukolwiek odbierała miłosierdzie? Ono należy się także sprawcom". Następnie dodaje, że taki powinien być koniec, a nie początek drogi oczyszczenia. Zaznacza, że najpierw należy się zająć dociekaniem prawdy i nazywaniem zła po imieniu. 

***

Jeśli jesteś osobą skrzywdzoną w Kościele i potrzebujesz pomocy lub rozmowy, skorzystaj z tej infolinii. Stworzyli ją ludzie świeccy poruszeni Twoim losem:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Jakub Pankowiak: chciałbym, żebyśmy z księżmi stanęli po tej samej stronie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.