Jan Paweł I miał przywrócić zgodę w posoborowym Kościele. "Był prawdziwym pasterzem"

Jan Paweł I miał przywrócić zgodę w posoborowym Kościele. "Był prawdziwym pasterzem"
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Jan Paweł I był pierwszym posoborowym papieżem, który miał wprowadzić w życie nauczanie Soboru Watykańskiego II – przypomina biograf ostatniego jak dotąd włoskiego papieża Christophe Henning.

Jaki był Jan Paweł I?

Powierzając mu to zadanie, kardynałowie, którzy uczestniczyli w konklawe docenili niekonfliktowy charakter Albina Lucianiego, umiejętność słuchania i odwagę w podejmowaniu decyzji.

Christophe Henning przypomina, że ówczesny patriarcha Wenecji nie czuł się na siłach, by podjąć się tego zadania. Zapowiadał, że odmówi, gdyby został wybrany. Znamienne są też jego pierwsze słowa, z którymi zwrócił się do kardynałów na konklawe: niech Bóg wam wybaczy to, co uczyniliście.

- To nie tylko przejaw pokory, ale świadomość ciężkiego brzemienia, które zostało mu powierzone – dodaje biograf papieża.

Jan Paweł I – prawdziwy pasterz

- Jan Paweł I nie był kurialistą, człowiekiem watykańskiego aparatu. Był to prawdziwy pasterz. To na pewno sprzyjało jego wyborowi. Był postrzegany jako ktoś z terenu. Człowiek konkretny i bardzo prosty. Uczestnicy konklawe mogli się spodziewać, że doprowadzi do zgody i porozumienia w Kościele, w którym istniały przecież pewne napięcia.

- Po pontyfikacie Pawła VI byli kardynałowie, którzy chcieli iść dalej niż Sobór Watykański II, ale byli też i tacy, którzy mieli zastrzeżenia, którym wydawało się, że Kościół poszedł za daleko, że trzeba odzyskać to, co zostało zatracone w soborowych debatach i decyzjach. A zatem Albino Luciani został wybrany jako człowiek porozumienia. On nie był zaangażowany w ten konflikt, nie był skłonny do żadnych prowokacji. Skądinąd nie spodziewał się, że zostanie wybrany - zaznaczył biograf kolejnego papieża XX wieku, który zostanie 4 września wyniesiony do chwały ołtarzy.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jacek Skrobisz

Jego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni. Jakie tajemnice skrywa życie Albino Lucianiego – Jana Pawła I? I co Kościołowi i całemu światu może dać włączenie go w poczet błogosławionych?

Ksiądz Jacek Skrobisz przygląda się osobie...

Skomentuj artykuł

Jan Paweł I miał przywrócić zgodę w posoborowym Kościele. "Był prawdziwym pasterzem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.