Jan Paweł II i Jan XXIII: drogi do kanonizacji

Jan Paweł II i Jan XXIII: drogi do kanonizacji
(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
KAI / mh

Jako precedensowe określił ks. prałat Sławomir Oder decyzje papieża Franciszka dotyczące kanonizacji błogosławionych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Postulator procesu kanonizacyjnego papieża Polaka stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim, że decyzja dotycząca Jana XXIII jest czymś nadzwyczajnym w naszych czasach.

5 lipca br. papież Franciszek zgodził się na promulgowanie dekretu Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odnośnie do cudu przypisywanego wstawiennictwu bł. Jana Pawła II i przychylił się również do zdania członków tej dykasterii, aby dokonać kanonizacji Jana XXIII. Zdaniem ks. Odera "krok ten był zaskoczeniem, gdyż konieczny do kanonizacji cud za wstawiennictwem Jana XXIII jak dotychczas nie został potwierdzony". Jednak dla ks. Odera papieska decyzja mieści się całkowicie w ramach papieskich uprawnień.

"Każdy papież jest najwyższym sędzią i prawodawcą w Kościele, jest przedstawicielem Chrystusa na ziemi. Taka decyzja mieści się zatem w jego kompetencjach. Na pewno nie była to łatwa decyzja. Jest to decyzja, która dotyczy ogłoszenia świętym, proklamacją świętej osoby, papieża, który przekonuje swym poważaniem i nieomylnością. Nas może zaskakiwać ten krok, jednak za nim stoi refleksja i modlitwa papieża, które doprowadziły go do tej decyzji. I ten sposób decyzji może nieść z sobą duchowe owoce i przyczynić się dla dobra dusz" - powiedział ks. Oder.

Data konsystorza, na którym zostaną ogłoszone daty kanonizacji, nie jest znana. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi podkreślił, że decyzja Franciszka jest "deklaracją intencji" i jest sprawą otwartą jeszcze czy papież uzależni decyzję o świętości papieża Jana XXIII od uznania cudu za jego wstawiennictwem, czy też nie. Papież oddał hołd z okazji 50. rocznicy śmierci papieża Jana, która przypadła 3 czerwca br. "W tym ewangelicznym posłuszeństwie tkwi istota jego świętości" - powiedział papież podczas uroczystości upamiętniającej śmierć papieża Roncallego w bazylice św. Piotra. "Pięćdziesiąt lat po jego śmierci, mądre i ojcowskie kierownictwo papieża Jana i jego umiłowanie tradycji Kościoła oraz świadomość stałej potrzeby jego nieustannego dostosowania się do aktualnych potrzeb, prorocza intuicja zwołania Soboru Watykańskiego II i ofiarowanie swego życia za jego pomyślny wynik, pozostają kamieniami milowymi w historii Kościoła XX wieku i jako jaśniejące światło na oczekującej nas drodze" - powiedział Franciszek.

DEON.PL POLECA

Zdaniem ks. Odera ewentualną wspólną kanonizację bł. Jana XXIII i bł Jana Pawła II należałoby odczytać w kontekście II Soboru Watykańskiego. "Jest czymś oczywistym: Jan XXIII jest papieżem, który miał odwagę otwarcia Kościoła na wydarzenie Soboru, papieżem, który całym swoim pontyfikatem wskazywał drogę i przyjmował ducha Soboru oraz realizował go przez swój urząd" - zaznaczył ks. Oder.

Mówiąc o uznaniu cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II postulator jego procesu kanonizacyjnego powiedział, że zdarzył on się w dniu beatyfikacji papieża Polaka na Kostaryce. "Młoda kobieta, która cierpiała na tętniaka mózgu, modliła się o wstawiennictwo Jana Pawła II i włączyła się za pośrednictwem telewizji w modlitwę całego Kościoła za niego. Pod koniec ceremonii beatyfikacji zasnęła i gdy się obudziła następnego dnia poczuła, że zanikły symptomy choroby. Wewnętrzny głos powiedział jej: "Wstań, nie lękaj się, weź swe życie na nowo".

Jana Paweł II został beatyfikowany 1 Maja 2011 r. przez Benedykta XVI. Watykańscy obserwatorzy spekulują, że do kanonizacji może dojść już 22 października br. w rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Polaka. Natomiast ks. Sławomir Oder wraził przekonanie, że na kanonizację Jana Pawła II nie będziemy musieli długo czekać.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jan Paweł II i Jan XXIII: drogi do kanonizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.