Jan Paweł II uratował Kościół na Ukrainie

Jan Paweł II uratował Kościół na Ukrainie
Cudem nazwał fakt, że 16 stycznia Jan Paweł II reaktywował działalność archidiecezji lwowskiej oraz diecezji kamieniecko-podolskiej i żytomierskiej, które zaczęły się żywo rozwijać
KAI / slo

O roli, jaką odegrał Jan Paweł II w odnowieniu działalności Kościoła katolickiego na Ukrainie mówił bp Marcjan Trofimiak, ordynariusz diecezji łuckiej na Ukrainie w Dukli podczas Mszy św. dziękczynnej za decyzję o beatyfikacji papieża-Polaka. Hierarcha z Ukrainy przewodniczył dziś Mszy św. w sanktuarium pw. Jana z Dukli.

Bp Marcjan Trofimiak w kazaniu przypomniał powojenną historię Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Mówił o licznych trudnościach i o tym, że ani Kościół obrządku łacińskiego, ani greckiego nie mieli swoich struktur hierarchicznych. „Nikt nie śmiał nawet marzyć o strukturach, chcieliśmy tylko jednego biskupa” – powiedział bp Trofimiak.

Cudem nazwał fakt, że 16 stycznia Jan Paweł II reaktywował działalność archidiecezji lwowskiej oraz diecezji kamieniecko-podolskiej i żytomierskiej, które zaczęły się żywo rozwijać. Obecnie Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie liczy 7 diecezji, w których pracuje 13 biskupów, ponadto 2 jest na emeryturze.

„Kościół skazany na zagładę, cudownie się odradza, mamy ponad 1000 parafii, ok. 500 księży, siostry zakonne. Kiedyś pragnęliśmy, aby znalazł się kandydat do seminarium, aby wysłać go do Rygi, a teraz mamy 3 własne seminaria” – opowiadał kaznodzieja. „Każdy pontyfikat coś po sobie pozostawia, ale ten Jana Pawła II był niezwykły. Nie bez powodu mówi się o nim Jan Paweł II Wielki” – dodał.

Przypomniał, że Jan Paweł II nie tylko reaktywował struktury Kościoła rzymskokatolickiego, ale też greckokatolickiego. Zauważył, że „imperium radzieckie, mimo siły militarnej, rozpadło się”.

DEON.PL POLECA

„Co prawda ten wirus jeszcze istnieje, ale naszym obowiązkiem jest modlić się, aby nie powtórzyło się takie monstrum” – przestrzegał bp Trofimiak.Wyraził też nadzieję, że papież Benedykt XVI odwiedzi Ukrainę na zakończenie Pierwszego Kongresu Eucharystycznego w 2012 roku.

W 1946 r. z Ukrainy wydalony został abp Eugeniusz Baziak, dotychczasowy metropolita lwowski. Od tego momentu, aż do 16 stycznia 1991 r., gdy Jan Paweł II ponownie wznowił działalność struktur diecezji, administratorem apostolskim archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie był bp Marian Jaworski. On też został pierwszym metropolitą po reaktywacji Kościoła na Ukrainie. Biskupami pomocniczymi zostali: o. Rafał Kiernicki i ks. Marcjan Trofimiak, który obecnie jest ordynariuszem diecezji łuckiej.

Ponadto przez dwie kadencje był wiceprzewodniczącym Konferencji Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy (do 2009 r.). Jest przewodniczącym Komisji ds. Liturgii i Sztuki Kościelnej episkopatu rzymskokatolickiego. Odpowiada za kontakty episkopatu z władzami państwowymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jan Paweł II uratował Kościół na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.