Jasna Góra: 100 tys. wiernych na uroczystości

Jasna Góra: 100 tys. wiernych na uroczystości
Jasna Góra: 100 tys. wiernych na uroczystości (fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / ad

Jak podaje Biuro Prasowe Jasnej Górze, ok. 100 tys. osób bierze udział w uroczystościach Wniebowzięcia Maryi Panny. Mszy św. przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Na 15 sierpnia na Jasną Górę przybywają z całej Polski największe pielgrzymki diecezjalne. W tym roku, od 1 do 15 sierpnia, do Częstochowy dotarły 54 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 84 tys. 582 pątników.

Do tegorocznego pielgrzymowania nawiązał abp Dzięga w homilii. Przypomniał, że dzisiejsza uroczystość jest także świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia święci się wiązanki ziół, zbóż i warzyw. W tym roku jednak pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę mieli okazję zobaczyć straty, jakich dokonała pogoda w plonach.

- W tym roku razem z tymi wiązankami przynosimy wielką troskę polskich rolników, często wręcz cierpienie, gdy nie mogą zebrać plonu ziemi - ubolewał abp Dzięga, zaznaczając, że dawno już nie było tak trudnej pogody. Apelował też o modlitwę o pogodę do Boga, który jest jej Panem. Przestrzegał też przed pokusą palenia zbóż w latach urodzaju. Zalecał robienie zapasów na lata chude, podkreślając, że tak czyni mądry gospodarz i mądre państwo.

W Eucharystii uczestniczy grupa pielgrzymów rosyjskich z prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego z męskiego klasztoru świętego Nila Stołobieńskiego niedaleko Ostaszkowa: ojciec Piotr Karpienko, brat Sergiej i brat Wołodia. Przyjechali oni na Jasną Górę specjalnie na dzisiejsze Święto z klasztoru na wyspie, który sowieckie NKWD zamieniło na więzienie dla polskich oficerów, żołnierzy, policjantów i pracowników poczty polskiej. Stamtąd tysiące naszych rodaków poszło na okrutną śmierć. Wkrótce Mnisi rozpoczną na swojej wyspie budowę nowej cerkwi dla Matki Bożej Częstochowskiej, której kopię obrazu otrzymali na Jasnej Górze dwa lata temu.

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze upływają w duchu dziękczynienia za 300 lat Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej i uwielbienia w 20. rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: 100 tys. wiernych na uroczystości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.