Ponad 27 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze

Zobacz galerię
Ponad 27 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze
(fot. PAP/Waldemar Deska)
PAP / psd

Ponad 27 tys. pielgrzymów dotarło w niedzielę pieszo na Jasną Górę. Szli w kilkunastu pielgrzymkach z całego kraju. Ponad połowa to pątnicy z Warszawy. Największą grupę stanowią uczestnicy 300. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej często matką polskich pielgrzymek.

Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z pięciu, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej trwające kilka godzin wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie. W tym roku pielgrzymka liczyła ok. 12 tys. osób.

14 sierpnia to dzień, kiedy na Jasną Górę pielgrzymi przybywają najliczniej w roku, przed przypadającą nazajutrz uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Oprócz pieszych pielgrzymów, rzesze wiernych docierają też do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym - od 25 maja do 14 sierpnia - na Jasną Górę przybyło w sumie 168 pieszych pielgrzymek. Wędrowało w nich ok. 104,5 tys. osób, z czego ponad 84,5 tys. w ciągu minionych dwóch tygodni przyszła w 54 pielgrzymkach. To o ponad 2 tys. więcej niż przed rokiem.

Prawie 3,4 tys. osób przyjechało do sanktuarium na rowerach (w 66 pielgrzymkach), a niespełna 150 przybiegło w siedmiu pielgrzymkach biegowych. Prawie 50 pątników przyjechało na koniach. W porównaniu z ubiegłym rokiem pieszych pielgrzymek jest więcej o 11, a pątników o ok. 4,5 tys.

W poniedziałek pielgrzymi wezmą udział w rozpoczynającej się przed południem sumie pontyfikalnej, odprawianej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp Celestino Migliore. Homilię wygłosi metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga. Całodniowe uroczystości zakończą się wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Uświetni ją obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Wojsko w poniedziałek także obchodzi swoje święto.

Hasłem tegorocznej warszawskiej pielgrzymki było zawołanie "Z Maryją w pielgrzymce wiary". Na trasie pielgrzymi odwiedzili m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

Z okazji jubileuszu 300-lecia pielgrzymowania warszawscy pątnicy przynieśli do Częstochowy wotum w postaci tablicy dziękczynnej. Napisano na niej m.in. "Jasnogórskiej Matce Kościoła i Królowej Polski z dziękczynieniem za łaskę pielgrzymowania z Warszawy do Częstochowy, za podtrzymywanie ducha wierności powziętym przez naszych ojców ślubowaniem w czasach wolności, niewoli, wojen, zmagań o wolność Kościoła i Ojczyzny". Srebrną tablicę wykonano na podobieństwo tej, którą przynieśli na Jasną Górę w 1711 r. pierwsi warszawscy pielgrzymi. Wotum zostanie na Jasnej Górze, a jego kopia znajdzie się w kościele przy ul. Długiej w Warszawie.

Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników. Stałą, liczącą 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji.

Co roku do Częstochowy przychodzi pięć pielgrzymek ze stolicy; większość z nich dotarła już do sanktuarium - w sumie wędrowało w nich niespełna 20 tys. osób. To m.in. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grupa "17", 20. Piesza Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, 28. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin i 5. Ogólnopolska Strażaków oraz 31. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, która weszła na Jasną Górę w niedzielę rano. Wędrowało w niej 4 tys. osób, które przeszły 290 km. 28. Praska Pielgrzymka Rodzin, która także dotarła do Częstochowy w niedzielę, pokonała 315 km. Szło w niej ponad 600 osób. Pielgrzymce towarzyszyło ok. 100 strażaków; w Częstochowie dołączyły do nich strażackie delegacje z całej Polski.

Jako ostatni z warszawskich pielgrzymów na trasę wyruszą pątnicy Praskiej Pielgrzymki Pieszej. Rozpocznie się ona 16 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Do Częstochowy pątnicy dotrą 25 sierpnia i następnego dnia wezmą udział w święcie patronalnym Pomocników Maryi Matki Kościoła - święcie Matki Bożej Częstochowskiej.

W niedzielę na Jasną Górę dotarła także 31. Piesza Pielgrzymka Podlaska (ponad 4 tys. osób, które przeszły od 380 do 413 km), 30. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej (1,4 tys. osób - 284 km), 29. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej (blisko 900 osób - 380 km) oraz 33. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej (2,5 tys. osób - 320 km).

Do Częstochowy dotarli już również uczestnicy 16. Pielgrzymki Diecezji Łowickiej (tysiąc osób - 236 km), 195. Pielgrzymki z Tomaszowa Mazowieckiego (ponad 310 osób - 140 km) oraz 20. Pieszej Pielgrzymki Salezjańskiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej (380 osób - 390 km). Po raz 20. do sanktuarium przybyła też piesza pielgrzymka żołnierzy Wojska Polskiego.

Piesze pielgrzymki, w których wędruje w sumie kilkadziesiąt tysięcy pątników, przybywały do Częstochowy od kilku dni. Najdłużej szła ok. 360-osobowa grupa Kaszubów, która wyruszyła z Helu 25 lipca, docierając na Jasną Górę po 19 dniach marszu. Pielgrzymi przemierzyli ponad 640 kilometrów.

Większość pątników weźmie udział w poniedziałkowych uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które co roku gromadzą na jasnogórskich błoniach wiele tysięcy wiernych. To obchodzone od V wieku święto należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 27 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.