Jasna Góra: maseczki i dystans - przypominają paulini i częstochowska policja

Jasna Góra: maseczki i dystans - przypominają paulini i częstochowska policja
(fot. episkopat.pl)

Wobec zwiększającej się liczby pielgrzymów przybywających na Jasną Górę paulini i częstochowska policja przypominają o konieczności przestrzegania przepisów sanitarnych obowiązujących w dobie koronawirusa. Przygotowany został specjalny materiał filmowy.

W opublikowanym komunikacie zatytułowanym jako „ważny” podkom. Sabina Chyra - Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie i o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry przypominają pielgrzymom, że na terenie naszego kraju w dalszym ciągu obowiązuje stan epidemii i w związku z tym zwracają się z gorącą prośbą. - Przede wszystkim należy utrzymywać dystans społeczny czyli odległość dwóch metrów od siebie a jeśli będzie to niemożliwe np. w kolejce albo w innym miejscu zgromadzenia należy koniecznie używać maseczek - podkreślają i dodają, że zakrywanie nosa i ust jest naszym obowiązkiem, który należy realizować, gdy wchodzimy do sklepu i gdy jesteśmy w kościołach.

Policyjny oficer prasowy i rzecznik Jasnej Góry zaznaczają także, że należy przestrzegać reżimu sanitarnego polegającego przede wszystkim na częstym myciu rąk. - Dystrybutory płynu odkażającego znajdują się w wielu punktach na Jasnej Górze - zauważa o. Legan.

Podkom. Chyra - Giereś podkreśla, że w sytuacji kiedy nasz stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, nastąpią takie objawy jak: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem a numery alarmowe znajdują się na plakatach, które rozmieszczone są także na Jasnej Górze.

- Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność za zdrowie i życie własne oraz innych pielgrzymów. Można to nazwać także troską o bliźniego, miłością do bliźniego. Szanujmy się nawzajem i troszczmy się o tych, którzy są wśród nas – słyszymy w specjalnym komunikacie.

Paulini zachęcają do nawiedzania Jasnej Góry i zapewniają o stosowanych przez nich środkach ochronnych. Kustosz o. Waldemar Pastusiak podkreśla, że klasztor od początku przestrzega rygorów bezpieczeństwa, w przekonaniu, że jest to wyraz troski o bliźniego i siebie samego. - Wierzymy, że te wszystkie obostrzenia są nakładane dla naszego dobra - zaznacza zakonnik.

Przypomina, że na Jasnej Górze regularnie prowadzona jest dezynfekcja zarówno kaplicy Matki Bożej, jak i bazyliki, bez względu na to, czy pielgrzymi byli czy nie. - Konfesjonały, ławki, krzesła, to wszystko jest na bieżąco dezynfekowane - zapewnia.

Na Jasną Górę mimo trudności, z zachowaniem koniecznych obostrzeń sanitarnych, coraz liczniej przybywają już różne grupy zorganizowane. Nie są to tak liczne pielgrzymki, jak przed pandemią, ale w swych przedstawicielach wierni starają się kontynuować świętą tradycję Polaków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
20,96 zł
29,94 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: maseczki i dystans - przypominają paulini i częstochowska policja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.