Jasna Góra: obrady biskupów diecezjalnych

KAI / slo

Wizyta ad limina apostolorum polskich biskupów w Watykanie, przyjazd papieża Franciszka do Polski i organizacja Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku - to główne tematy, jakie na Jasnej Górze podejmują biskupi diecezjalni. Obrady rozpoczęły się o godz. 15.00. Wcześniej hierarchowie uczestniczyli w sumie odpustowej ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

- Światowe Dni Młodzieży to wielkie zadanie, do którego już musimy się przygotowywać - powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski podkreślił, że trzy lata do ŚDM to czas, który musi ożywić Kościół, szczególnie młodych ludzi, od których to zależeć będzie siła wiary narodu i przyszłość naszej Ojczyzny.

Abp Budzik przyznał, że "czas przed ŚDM powinien być wielką mobilizacją, wielką radością, wielkim oczekiwaniem, żeby przeorać polską ziemię na nowo". - Niech Kościół polski podzieli się z całym światem, z młodzieżą naszą wiarą. Niech to będzie wiara głęboka dynamiczna, wiara apostolska taka, która zaraża w dobrym tego słowa znaczeniu - zakończył metropolita lubelski tuż przed wejściem na obrad do jasnogórskiej biblioteki.

DEON.PL POLECA

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że większość tematów obrad związana jest z papieżem Franciszkiem. - Biskupi wstępnie będą zastanawiali się nad miastami, jakie w 2016 roku odwiedzi Ojciec Święty. Na pewno będzie to Kraków i z pewnością Warszawa. Potem miasta związane z chrztem Polski. Być może będzie to Gniezno, Poznań - powiedział rzecznik KEP.

Ks. Kloch zwrócił uwagę, że trzy strony: kościelna, rządowa i watykańska muszą zaakceptować plan wizyty papieża. - Dzisiaj biskupi najprawdopodobniej wstępnie zrobią przymiarkę, jak ta pierwsza podróż Franciszka do Polski będzie przebiegała - dodał.

- Wizyta to jedna sprawa, druga to oczywiście organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - powiedział ks. Kloch. - To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, młodzi ludzie będą w Polsce niemal dwa tygodnie. Będzie to duże wyzwanie dla Kościoła w Polsce. Na pewno przyjmiemy wszystkich z otwartym i szczerym sercem - zaznaczył ks. Kloch. Wiadomo już, że młodzież która przybędzie w 2016 roku do Krakowa rozlokowana będzie w sąsiednich diecezjach. Ks. Józef Kloch wyraził nadzieję, że cały nasz kraj włączy się w organizację ŚDM.

Biskupi podczas obrad poruszą także kwestie swojej wizyty ad limina apostolorum w Watykanie w lutym 2014 r. - W pięciu grupach przez pięć dni polscy biskupi będą papieżowi Franciszkowi składać sprawozdania ze stanu diecezji, którymi kierują - poinformował ks. Kloch. Hierarchowie nawiedzą także groby św. apostołów Piotra i Pawła.

Abp Józef Michalik zaznaczył, że poruszony zostanie temat przygotowania konkretnego planu duszpasterskich do zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II. "Jest to niezbędne, choć data kanonizacji nie jest jeszcze definitywnie wyznaczona, ale jak wiemy kanonizacja odbędzie się najpóźniej 27 kwietnia przyszłego roku" - wyjaśnił.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się także do Światowych Dni Młodzież. "Jest to duże wyzwanie, które trzeba uczynić szansą duszpasterską dla naszego Kościoła" - podkreślił abp Michalik. Zapowiedział, że już dziś zostaną powołane prawdopodobnie pewne pierwsze struktury organizacyjne związane z przygotowaniem ŚDM w Krakowie.

Biskupi rozmawiać będą także na temat kolejnych dokumentów społecznych, jakie winna ogłosić w najbliższym czasie Konferencja Episkopatu. Abp Michalik powiedział, że niezbędne jest częstsze niż dotąd zabieranie głosu przez Episkopat w ważnych kwestiach społecznych. Podkreślił, że winny być to systematycznie ogłaszane dokumenty na temat najbardziej palących problemów społecznych dzisiejszej Polski, naświetlające je z punktu widzenia katolickiej nauki społecznej.

"Dobrą także okazją ku temu będzie dyskusja o przyszłości Polski jaka zawsze towarzyszy wyborom parlamentarnym" - podkreślił abp Michalik. Dodał, że Kościołowi nie chodzi o przejmowanie władzy czy o tworzenie partii politycznej, ale ma on prawo i obowiązek zajmować głos w podstawowych kwestiach społecznych, tak aby wierni biorący udział w wyborach, byli w stanie ocenić prezentowane programy w świetle kryteriów zawartych w nauce społecznej Kościoła.

Ostatnim tematem poruszonym dzisiaj na Jasnej Górze przez biskupów diecezjalnych będzie kwestia przekształcenia Funduszu Kościelnego. - Podczas obrad przedstawiony zostanie stan prac. W najbliższych dniach zostanie opublikowane stanowisko rządowe. Strona kościelna ustosunkowała się już wcześniej, więc biskupi zostaną zapoznani z tym projektem - powiedział rzecznik KEP.

Przypomnijmy, że został zawarty już kompromis pomiędzy państwem a Kościołem. Każdy obywatel będzie mógł przekazać pół procenta swego podatku na wybrany przez siebie Kościół lub związek wyznaniowy.

Obrady Rady Biskupów Diecezjalnych oraz Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski zakończą się ok. godz. 19.00. Najprawdopodobniej jutro rano zostanie wydany komunikat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: obrady biskupów diecezjalnych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.