Jasna Góra: Pamięć, modlitwa i szczególny apel

(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Na Jasnej Górze trwa modlitwa w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. W piątą rocznicę tragedii, o ofiarach i ich rodzinach pamiętają paulini, a także przybywający do sanktuarium pielgrzymi, głównie młodzież maturalna.

- Oby ten dzień był także dniem jedności narodowej, dniem pamięci, która szuka prawdy - powiedział KAI o. Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

- Jasna Góra jest szczególnym miejscem pamięci i modlitwy za dusze tych, którzy nie żyją, ale także ich bliskich, rodziny, które wciąż trwają w żałobie, czekając na smoleńską prawdę - zauważył o. Jasiulewicz. Podkreślił, że "wszyscy na tę prawdę czekają. Wszyscy chcemy się dowiedzieć dlaczego oni nie żyją, jaka była cała prawda o tym wydarzeniu. Jako naród mamy do tego prawo".

Na Jasnej Górze pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej wyraża się nie tylko w modlitwie. W muzeum w Bastionie Św. Rocha zgromadzone zostały liczne pamiątki, w tym rzeczy osobiste pasażerów Tu-154 przekazane przez rodziny.

Niezwykłą wymowę ma też Epitafium Smoleńskie znajdujące się przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Zawiera ono imiona i nazwiska ofiar katastrofy oraz tablicę, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed pierwszą rocznicą kwietniowych wydarzeń.

- Cała symbolika epitafium ma w nas poruszać pamięć, ale też rodzić pytania o naszą odpowiedzialność za dobro Ojczyzny - podkreśla o. Jasiulewicz. Zdaniem paulina są to pytania "o naszą narodową tożsamość, o silne państwo polskie, o nasze miejsce w Europie i w świecie nie tylko na mapie, ale również w codziennym realnym, aktywnym życiu i współtworzeniu Europy, która także będzie silna również siłą wartości, siłą moralną, także siłą wiary, byśmy nie odcinali się od korzeni, a prawda zawsze przecież wyzwala".

Dziś przed epitafium gromadzili się licznie maturzyści. Niektóre grupy - jak np. młodzież z Oświęcimia - właśnie od tego miejsca rozpoczynały nabożeństwo Drogi Światła.

Epitafium Smoleńskie dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy powstało na Jasnej Górze w 2012 r. Tablica upamiętnia nie tylko katastrofę lotniczą z 2010 r., ale i mord katyński sprzed 75 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Pamięć, modlitwa i szczególny apel
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.