Jasna Góra: pielgrzymka obrońców życia

Jasna Góra: pielgrzymka obrońców życia
(fot. shutterstock.com)
PAP / MC

Ostatnie przemiany polityczne w Polsce dały nadzieję na doprowadzenie do pełnej prawnej ochrony wszystkich dzieci poczętych - mówili uczestnicy odbywającej się w sobotę na Jasnej Górze 36. Pielgrzymki Obrońców Życia. Na doroczne spotkanie przybyło ponad tysiąc osób.

"Przemiany polityczne w Polsce dały nadzieję, że będzie można doprowadzić do pełnej, prawnej ochrony wszystkich dzieci poczętych. Jak przypominam, prawo w Polsce chroni życie poczęte i bardzo dobrze, natomiast w sposób niesprawiedliwy i taki niekonsekwentny wyklucza spod tej ochrony dzieci chore czy poczęte w wyniku tzw. czynu zabronionego" - powiedział podczas pielgrzymki, cytowany przez Biuro Prasowej Jasnej Góry, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia dr Paweł Wosicki.
Aby zachęcić obywateli do poparcia zmian, został przygotowany apel do parlamentarzystów o wprowadzenie pełnoprawnej ochrony dzieci od chwili poczęcia. Akcja zbierania podpisów pod apelem ma potrwać kilka miesięcy. Równolegle będą prowadzone akcje edukacyjne - zapowiedział Wosicki.
"Czy mamy dzisiaj ważniejszą sprawę niż ochrona cywilizacji życia, która stanowi fundament chrześcijaństwa, naszej kultury, ale też naszego bytu i naszej przyszłości? (…) Cywilizacja życia to jest również ochrona rodziny, takiej rodziny, która chroni fundament, która jest domowym kościołem. To jest w tej chwili sprawa +być albo nie być+" - mówiła Ewa Kowalewska, która jest członkiem zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
"Zaczyna się w Polsce wielka dyskusja o życie; zachowajmy racjonalność, bo zawsze wtedy pojawiają się emocje, te emocje są nam niepotrzebne. Jest nam potrzebna duża dawka miłości, którą bierzemy z Jasnej Góry" - podkreśliła Kowalewska w wypowiedzi dla biura prasowego sanktuarium.
Uczestnicy pielgrzymki podkreślali znaczenie niedawnego komunikatu Episkopatu ws. ochrony życia. "Nie ma wspanialszej okazji, jak nasza pielgrzymka, żeby ten apel podjąć, nagłośnić i zachęcić wszystkich uczestników, żeby nie tylko dzisiaj, ale o tej wielkiej intencji narodowej i Kościoła naszego pamiętali w najbliższych miesiącach, bo proces legislacyjny na pewno będzie trwał kilka miesięcy" - powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka dr inż. Antoni Zięba.Pielgrzymkę rozpoczęła poranna msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę św. koncelebrował bp Jan Szkodoń - członek Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski."Jesteśmy na co dzień świadkami, że tak zwani wybrańcy, przedstawiciele narodów, zarówno parlamentów świata, Europy i Polski, i wspomagające je środki masowego przekazu, zdają się mieć pewność władzy nad sumieniami ludzkimi, bo to one kształtują na co dzień sposób myślenia, mówienia i działania, i w ten sposób tożsamość chrześcijańska doświadcza coraz bardziej otwartej agresji" - mówił w homilii abp Depo.
"I to wszystko w imię wolności indywidualnego sumienia, na płaszczyźnie, w której za rzecz normalną należy uważać przekraczanie wszelkich granic dobra i zła, prawdy i kłamstwa, życia i śmierci" - dodał hierarcha. Przekonywał, że Kościół jako wspólnota ludzi ustanowiona przez Boga "ma obowiązek, a zatem i prawo kierowania ludzi, ich sumieniami w obliczu Boga, by to życie uczynić szansą na zbawienie, a nie wieczne odrzucenie i utratę szczęścia na wieki".
"To w imię tej wyższości, woli Boga, trzeba nam rozpocząć nową batalię zmagań kulturowych, aby zdemaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń sprzeciwiających się ewangelii życia w Chrystusie, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ponadto godności kobiety i mężczyzny, sakramentu małżeństwa i wspólnoty rodzinnej" - dodał arcybiskup.W programie pielgrzymki zaplanowane zostały m.in. wykłady i wręczenie nagród laureatom kolejnej, XI edycji Konkursu im. bł. ks. J. Popiełuszki "Pomóż ocalić życie bezbronnemu".
W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.
W opublikowanym w środę komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski podkreśliło, że w kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. "Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: +Nie zabijaj!+. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka" - podkreślił Episkopat.
Niedawno do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej przerywania ciąży. W projekcie znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości aborcji, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.
Premier Beata Szydło powiedziała w czwartek, że popiera inicjatywę ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Dodała jednak, że jest to jej decyzja, a nie całego PiS. "Każdy z nas będzie kierował się własnym sumieniem" - podkreśliła.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: pielgrzymka obrońców życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.