Jasna Góra: Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Jasna Góra: Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
(fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / ak

Z udziałem tysięcy wiernych na Jasnej Górze trwa 24. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. To jedno z największych spotkań w jasnogórskim sanktuarium. Głównej Mszy św. na szczycie przewodniczy abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę". Jak wyjaśniał w zaproszeniu na spotkanie o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, to słowa wypowiedziane przez Sługę Bożego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. - Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę, Polskę zawsze wierną - Polonia Semper Fidelis - tłumaczył o. Rydzyk.

Dwudniową pielgrzymkę rozpoczęła wczoraj wieczorem uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz, senior diecezji drohiczyńskiej. W homilii zaapelował, aby obserwować otaczającą nas rzeczywistość i z odwagą przeciwstawiać się złu w życiu społecznym i politycznym. Podkreślił, że jedyną polityką Kościoła jest troska o człowieka, aby o każdym Polaku i Polce można było powiedzieć "oto człowiek", aby w rodzinie, narodzie i państwie kształtował się człowiek" - podkreślił biskup.

- Ileż to razy zarzuca się nam, że to nie nasze miejsce, że to nie nasze zadanie, że to jakaś polityka. Nie ma znaczenia fakt, że mówimy o kłamstwach. A ileż ich jest, że protestujemy przeciwko niesprawiedliwości w rozumieniu moralnym i społecznym, gdy rzeczy dotyczą cen, towarów, poborów emerytur, ale i działalności urzędów, a nawet sądów, kiedy mówimy o obronie życia, o szacunku dla godności ludzkiej, o wrażliwości na prawa natury i Boże prawa, to nam się zarzuca, że jest to polityka - mówił bp Dydycz.

DEON.PL POLECA

Kaznodzieja z niepokojem i smutkiem odniósł się do ostatnich głosowań w polskim parlamencie w kwestiach dotyczących poszanowania godności życia.

Podkreślił, że dla narodu najważniejszą siłą jest rodzina. "Kto jest przyjacielem narodu umacnia rodzinę" - wskazał bp Antoni Pacyfik Dydycz.

- Kto jest wrogiem narodu niszczy rodzinę na wszystkie sposoby - tymi absurdalnymi rzekomo prawami, które są wyrazem bezprawia, kiedy się usiłuje osłabiać rodzinę przez porównywanie do rodziny nienaturalnych związków. Przecież tylko kilka miesięcy dzieli nas od 1050. rocznicy przyjęcia przez naszych poprzedników chrztu świętego. Czy można nie pamiętać o takim wydarzeniu? Czy można zlekceważyć fakt najbardziej istotny w historii naszego narodu i państwa? - pytał kaznodzieja.

Witając pielgrzymów o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry przypomniał, że "w historii, kiedy Polski nie było na mapach Europy i świata, Maryja z Jasnej Góry była znakiem jednoczącym Polaków, kiedy podczas zaborów Polacy byli skazywani na więzienie, wywożeni w głąb Syberii. Najczęściej zabierali oni ze sobą woreczek z polską ziemią i obrazek "tej, co jasnej broni Częstochowy i w Ostrej Świeci Bramie".

- Kiedy w Europie i świecie obserwujemy prześladowanie chrześcijan, islamizację Europy, a w Polsce rządząca koalicja wprowadza ustawy niezgodne z Ewangelią, przeciw narodowi polskiemu, rodzinie, dzieciom, Rodzina Radia Maryja pielgrzymuje na Jasną Górę, aby tu, z różańcem w ręku, uczyć się od Jasnogórskiej Królowej Polski, mimo różnych wpływów i nacisków, jak trwać przy Chrystusie, jedynym Zbawicielu świata i miłości do Ojczyzny - Polski - mówił o. Poteralski.

Po Eucharystii wierni połączyli się w modlitwie różańcowej, a o 21.00 odśpiewali tradycyjny Apel Jasnogórski.

Niedzielę, drugi dzień pielgrzymki, przybyli rozpoczęli Godzinkami o 8.00 po czym na szczycie jasnogórskim rozpoczęły się koncerty i wspólna modlitwa. Po głównej Mszy o godz. 11.00 na godz. 15.00 przewidziano Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Ojciec Święty Franciszek, specjalnie na tę pielgrzymkę, udzielił wszystkim jej uczestnikom - po spełnieniu podstawowych warunków - odpustu zupełnego.

Rodzinę Radia Maryja tworzy wspólnota słuchaczy Radia Maryja oraz osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w tej rozgłośni. Na jej strukturę składają się m.in. Biura, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one przy parafiach za zgodą proboszcza. Obecne są zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Statut Rodziny Radia Maryja zatwierdzony został przez Konferencję Episkopatu Polski w maju 2006 r. Członkowie Rodziny Radia Maryja angażują się w życie parafii, organizują spotkania regionalne czy dni skupienia. Od 1993 r. uczestniczą też w dorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która organizowana jest w drugą niedzielę lipca.

Dokładna liczba członków Rodziny Radia Maryja nie jest znana. Samego radia słucha prawdopodobnie od 1 do 1,5 mln. osób. Według różnych danych w pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę uczestniczy od 200 tys. do 0,5 mln. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.