Wyruszyła XI Piesza Pielgrzymka Bydgoska

Wyruszyła XI Piesza Pielgrzymka Bydgoska
(fot. Przykuta / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / pk

Ponad trzysta kilometrów mają do pokonania pątnicy, którzy wyruszyli 21 lipca z katedry w XI Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Bydgoskiej na Jasną Górę.

Mszy św. przed wyruszeniem pielgrzymów w drogę przewodniczył bp Jan Tyrawa. Życzył uczestnikom, aby po kilku dniach ogromnego trudu i wysiłku fizycznego oraz duchowego mogli dotrzeć do obranego przez siebie celu.

Bp Tyrawa zauważył, że pielgrzymka jest dzisiaj potrzebna każdemu człowiekowi. - Jest potrzebna wam, ale i tym, których będziecie mijać oraz spotykać, dlatego że współczesny świat jakby się cofa, gubiąc przy tym pewne idee i myśli. Gubi fundamentalną prawdę o życiu człowieka - myśl o końcu, czyli o tym, że do czegoś oraz dokądś się dociera. Właśnie w tym widzę wielkość i sens owej pielgrzymki. Wszystkie współczesne problemy, które targają dzisiaj ludzkością i światem, biorą się stąd, że człowiek zgubił prawdę o sobie. Właśnie o tym, że do czegoś, do kogoś się dociera - mówił.

Pielgrzymom w tym roku towarzyszy hasło "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", nawiązujące do głównej myśli trwającego w polskim Kościele roku duszpasterskiego. - Zgłębiamy temat nawrócenia i to wszystko, co Pan Jezus chce osiągnąć wobec nas przez tę drogę. Ktoś kiedyś powiedział, że dzisiaj Chrystus bez człowieka na ziemi nie może nic uczynić. Potrzebuje nas całych, aby kontynuować dzieło odkupienia człowieka, nawrócenia, przemiany. Ta pielgrzymka jest piękna. Cieszymy się z tradycji, którą wciąż budujemy - powiedział kierownik pielgrzymki ks. Jacek Salwa.

Uczestnicy rekolekcji w drodze zatrzymają się na noclegach w Złotnikach Kujawskich, Kruszwicy, Sompolnie, Kramsku, Brudzewie, Poddębicach, Szadku, Widawie, Siemkowicach oraz Kamyku. Do pątników wędrujących z Bydgoszczy dołączą grupy promieniste z Krajny, Szubina oraz bydgoskiego Fordonu. - To już moja 32 pielgrzymka. Teraz już nie idę, ale angażuję się w inny sposób. To szczególny czas, który bardzo polubiłem. To chwile, które są każdemu niezbędne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Obserwując sytuację na świecie i w Polsce, potrzebujemy wspólnoty opartej na duchowych wartościach. A Matka Boża bardzo pomaga - powiedział 81-letni Franciszek Wojciechowski z grupy czerwono-czarnej.

Wśród grup zasługujących na szczególną uwagę znalazła się również akademicko-młodzieżowa w kolorze przezroczystym. Nad jej stroną organizacyjną czuwa od początku Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego "Martyriaˮ. Jej uczestnikom co roku towarzyszy inna tematyka - tegoroczni pątnicy poruszać będą zagadnienia dotyczące Światowych Dni Młodzieży.

Wszyscy dotrą na Jasną Górę 31 lipca. W przyszłym roku właśnie ze względu na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie, pątnicy wyruszą z Bydgoszczy do Częstochowy już 3 lipca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyruszyła XI Piesza Pielgrzymka Bydgoska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.