Jasna Góra udostępnia miejsce dla lekarzy walczących z koronawirusem

Jasna Góra udostępnia miejsce dla lekarzy walczących z koronawirusem
(fot. depositphotos.com)
KAI / ml

110 najlepszych pokoi - jednoosobowych z łazienkami, będzie dostępnych dla pracowników służby zdrowia, którzy w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem.

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępnia 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem. To reakcja paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I pielgrzymki do Polski papieża z 1979r.

Służbie medycznej - lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, którzy nie mogą powracać do swoich domów po zakończonym dyżurze, ze względu na zagrożenie dla najbliższych, jasnogórski klasztor przekazał do dyspozycji 110 najlepszych pokoi - jednoosobowych z łazienkami.

- Jesteśmy gotowi na przyjęcie tych osób, które będą tego potrzebowały w tym szczególnym czasie epidemii, chodzi przede wszystkim o służbę medyczną - zaznacza przeor Jasnej Góry. O. Marian Waligóra podkreśla, że paulini podejmują konkretne kroki, by zwyczajnie pomóc w wymiarze w jakim mogą. Przypomina, że działa także Jasnogórski Punkt Charytatywny, który również i w tym czasie wspiera potrzebujących.

Do inicjatywy „Adoptuj medyka” wciąż zaprasza Radio Jasna Góra. Chodzi o dowolną formę modlitwy za znanego Bogu pracownika służb medycznych. To oni są najbardziej zaangażowani w walkę z wirusem.

Z pokoi w Domu Pielgrzyma mogą korzystać pracownicy trzech placówek medycznych w Częstochowie: Miejskiego Szpitala Zespolonego, Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Chodzi o osoby, które z uwagi na charakter swojej pracy, w tym częsty kontakt z osobami podejrzanymi o możliwość zakażenia koronawirusem lub zakażonymi nie chcą lub nie mogą wracać do domów w obawie o życie i zdrowie swoich najbliższych.

Decyzje w tej sprawie zostały podjęte po uzgodnieniach z władzami miasta Częstochowy. Koordynuje je Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy.

Kamień węgielny pod budowę Domu Pielgrzyma poświęcił papież Jan Paweł II na Jasnej Górze, podczas I pielgrzymki do Polski, 4 czerwca 1979 r.

W sytuacji ogromnych potrzeb, związanych ze zwiększającym się po II wojnie światowej ruchem pątniczym, klasztor jasnogórski czynił starania zarówno o odzyskanie wybudowanego przed wojną Domu Pątnika im. o. A. Kordeckiego, jak i budowę nowego. W 1980 roku uzyskano zezwolenie - nie bez związku z pierwszą pielgrzymką papieża na Jasną Górę - na budowę Domu Pielgrzyma, któremu postanowiono dać imię Jana Pawła II. Budowany z ofiar krajowych i zagranicznych pielgrzymów i czcicieli Królowej Polski, miał stać się trwałą pamiątką tej pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II z 1979r.

Budowę Domu Pielgrzyma rozpoczęto 24 kwietnia 1980 r. Obiekt obejmował 3.000 m2 powierzchni zabudowy i przewidziany był na 500 miejsc noclegowych. Przez minione 40-lecie miejsce jest sukcesywnie rozbudowywane i powiększane. Dziś może pomieścić prawie 900 osób i stanowi wielką pomoc dla przybywających na Jasną Górę pielgrzymów.

Obok Domu Pielgrzyma stoi pomnik rodziców Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Jasna Góra udostępnia miejsce dla lekarzy walczących z koronawirusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.