Jasna Góra: wierni Kościoła greckokatolickiego modlą się o pokój dla Ukrainy i za pomagających uchodźców

Jasna Góra: wierni Kościoła greckokatolickiego modlą się o pokój dla Ukrainy i za pomagających uchodźców
fot. depositphotos.com
KAI / ml

O pokój na ziemi ukraińskiej i za tych, którzy w Polsce solidarnie z wielką troską otoczyli uciekinierów wojennych modlą się na Jasnej Górze uczestnicy pielgrzymki duchowieństwa i wiernych Kościoła greckokatolickiego. Biorą w niej udział także uchodźcy. Pielgrzymka zakończy się jutro nabożeństwem dziękczynnym za 5-lecie greckokatolickiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Częstochowie.

- Udzielając pomocy z tak otwartym sercem, dzielimy się wiarą i zdajemy egzamin z człowieczeństwa - podkreślił bp Arkadiusz Trochanowski, ordynariusz olsztyńsko-gdański Kościoła greckokatolickiego. - Chcemy podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, wolontariuszom, Polakom i Ukraińcom w Polsce, wszystkim, którzy włączyli się w różnoraką pomoc, otworzyli swoje domy, swoje serca, by dzielić się tym, co mają - powiedział duchowny.

Na początku sprawowanej dziś w Kaplicy Matki Bożej Greckokatolickiej Boskiej Liturgii pielgrzymów powitał przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Paulin zauważył, że to modlitwa wielu „przed obliczem świętej Bożej Rodzicielki o wolność i suwerenność dla Ukrainy oraz pokój dla świata, o przemianę ludzkich serc i wytrwałość w bohaterskiej obronie, a także pomoc ze strony sojuszniczych krajów”.

Modlitwa grekokatolików na Jasnej Górze jest także kontynuacją spotkań, które odbywały się tu na 1000-lecie Chrztu Rusi Kijowskiej we wrześniu 1988 r. Obchody miały miejsce w czasie, kiedy Kościół greckokatolicki na sowieckiej wówczas Ukrainie musiał działać w ukryciu. Uroczystości milenijne Kościoła greckokatolickiego dla całej Europy Centralnej i Wschodniej, w tym też dla Ukrainy odbyły się na Jasnej Górze w obecności biskupów greckokatolickich z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, a także biskupów obrządku łacińskiego, przedstawicieli Episkopatu Polski.

Na Jasnej Górze odbyła się także Chirotonia (czyli konsekracja biskupia) pierwszego po 1946 r. biskupa greckokatolickiego ks. Jana Martyniaka - 16 września z udziałem 12 biskupów greckokatolickich, duchowieństwa rzymskokatolickiego na czele z kard. Glempem oraz około 6–7 tys. wiernych z całej Polski i zza granicy. Było to oficjalne uznanie legalności Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

16 stycznia 1991 roku bp Jan Martyniak został mianowany ordynariuszem greckokatolickiej diecezji przemyskiej. Tym samym nastąpiło odnowienie jej działalności po deportacji jej hierarchów w 1946 r. przez komunistów. Wielką rolę w dziele odrodzenia Kościoła greckokatolickiego odegrał św. Jana Pawła II.

Bp Trochanowski, przypominając też pielgrzymkę Jana Pawła II na Ukrainę, podkreślił, że była ona wezwaniem do odrodzenia duchowo - moralnego, do budowania społeczeństwa na fundamencie 10 przykazań. - Dziś jest ono jakże aktualne i przemawiające - zauważył hierarcha.

Kolejną już pielgrzymkę duchowieństwa i wiernych Kościoła grekokatolickiego rozpoczął wczoraj Apel Jasnogórski. Dziś uroczysta Boska Liturgia sprawowana była o godz. 11.00 z udziałem bp. Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza eparchii wrocławsko-koszalińskiej, bp. Arkadiusza Trochanowskiego, ordynariusza olsztyńsko-gdańskiego.

O godz. 14.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II zostanie odprawione nabożeństwo ku czci Maryi i o godz. 20.00 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej połączony z błaganiem o pokój na świecie.

Jutro, 26 czerwca, odbędzie się świętowanie 5-lecia greckokatolickiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecnie nabożeństwa dla wiernych tej parafii w związku z wojną na Ukrainie, dla uchodźców, sprawowane są na Jasnej Górze w Kaplicy św. Jana Pawła II i tutaj o godz. 9.00 odbędą się uroczystości rocznicowe, którym przewodniczyć ma bp Włodzimierz Juszczak.

Bp Włodzimierz Juszczak, przypominając o przekazach mówiących, że Ikona Matki Bożej częstochowskiej przywędrować miała do Polski ze Wschodu (z terenu obecnej Ukrainy), podkreślił, że na Jasną Górę jej dzieci, które także mają wschodnie korzenie, przychodzą z wielką miłością.

- Jasna Góra jest dla nas miejscem niezwykle otwartym. Jest ważnym duchowo miejscem dla grekokatolików - podkreślił ks. Volodymyr Shuba proboszcz częstochowskiej parafii. - Czas naszego pielgrzymowania tutaj jest dla nas wielkim świętem, pojednania duchowego, modlitwy, spotkania w rodzinnym klimacie, bo przyjeżdżają wierni z różnych części Polski. Tutaj, na Jasnej Górze jest miejsce dla każdego. To miejsce jest źródłem miłości i pokoju - powiedział ks. Shuba.

Początki częstochowskiej placówki duszpasterskiej, sięgają sierpnia 2017 r., kiedy rozpoczęła swoja dzielność przy parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie. Początkowo było to duszpasterstwo, jednak w październiku 2018 r. była już erygowana parafia. Znajduje się ona w strukturach eparchii (diecezji) wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Katolicy wschodni (m.in. grekokatolicy), jak i katolicy obrządku zachodniego stanowią jeden, powszechny Kościół katolicki, który pozostaje w jedności eucharystycznej i uznaje zwierzchnictwo papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: wierni Kościoła greckokatolickiego modlą się o pokój dla Ukrainy i za pomagających uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.