Jasna Góra wspomina Jana Pawła II

Jasna Góra wspomina Jana Pawła II
Fot. depositphotos.com
5 miesięcy temu
KAI /kb

Dziś w całej Polsce wspominamy 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji na Jasnej Górze trwa modlitwa wdzięczności za papieża Polaka.

- Jan Paweł II zostawił Polakom iskrę nadziei i miłosierdzia - mówi jasnogórski pielgrzym, pan Maciej - Te pielgrzymki, ta odmiana Polski. Pamiętam koniec PRL-u i to co papież wniósł do naszego życia, tę nadzieję, która się spełniła. Miłosierdzie, które głosił, to było największe i najgłębsze przesłanie. W moim sercu jest wielka wdzięczność dla Jana Pawła - podkreślił.

-Św. Jan Paweł II dla wielu ludzi jest nauczycielem, autorytetem i drogowskazem - dodała pani Anna. Podkreśliła, że „jesteśmy bardzo dumni z naszego papieża szczególnie z tego jakim był człowiekiem”. - Naukę jaką nam zostawił, te wszystkie prawdy, które głosił są ważne dla wielu ludzi, zwłaszcza dla młodych, którzy szukają sensu życia. Jan Paweł II jest bardzo dobrym przewodnikiem - zaznaczyła.

Św. Jan Paweł II odbył wiele pielgrzymek na Jasną Górę - jako uczeń, student, kapłan i biskup, a w końcu jako papież. W jasnogórskim Sanktuarium nauczał i zachęcał do oddawania Maryi wszystkiego.

Programem jego życia stały się słowa „Totus Tuus” - „Cały Twój” wypowiedziane na Jasnej Górze w 1979 r. podczas pierwszej papieskiej wizyty.

Papież z Polski w swoim pielgrzymowaniu na Jasną Górę występował w wielu rolach, a Jego gesty, słowa i ofiarowane wota miały bardzo złożone intencje. Jak inni pielgrzymi, przybywał Jan Paweł II do Sanktuarium i stawał przed obrazem Matki Bożej przede wszystkim jako człowiek wiary. Przynosił tu swoje zmartwienia, kłopoty i prośby. Jednak przede wszystkim był człowiekiem, który zawierzył Matce Bożej swoje własne życie a potem także losy Kościoła i świata.

Paulini przypominają, że Jan Paweł II przyczynił się do ukazania na nowo jasnogórskiego klasztoru jako Sanktuarium Maryjnego o wymiarze ogólnoświatowym. Maryjna pobożność papieża Polaka sprawiła, że Sanktuarium i Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stały się znane na całym świecie. Stało się tak przede wszystkim za sprawą podjęcia decyzji o zorganizowaniu właśnie w Częstochowie VI Światowego Dnia Młodzieży.

Szczególnym dowodem miłości do Matki Bożej Jasnogórskiej było ofiarowanie złotych koron dla Maryi i Dzieciątka Jezus. Koron, na których zostały uwiecznione słowa, credo jego życia, Cały Twój. Poświęcił je na dzień przed swoją śmiercią i polecił w jedną z nich wmontować złoty pierścień papieski.

Wśród darów Jana Pawła II dla Jasnej Góry są także m.in. wizerunki Matki Bożej ofiarowane papieżowi przez wiernych z całego świata, czy pamiątki z zagranicznych papieskich pielgrzymek. Już ze swojej pierwszej pielgrzymki do Meksyku przywiózł złoty medalik z wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe.

Niedługo potem - Złotą Różę, którą umieszczono obok obrazu w kaplicy Matki Bożej.

Kolejnym darem, świadczącym o wielkim oddaniu Papieża Maryi Jasnogórskiej, jest złote serce także z dewizą „Totus Tuus”. To wotum przywiózł na Jasną Górę 22 czerwca 1982 r. arcybiskup Luigi Poggi. Powiedział wówczas: „Ojciec Święty przez moje ręce przekazuje Matce Bożej symbole jego serca - złote serce, jakie w darze otrzymał w czasie swej pielgrzymki do Portugalii. Niech to złote serce przypomina wam zawsze serce Ojca Świętego, bijące z gorącą miłością dla ojczystej Polski, i niech was zachęca do serdecznych modlitw w Jego intencji”.

Wśród wotów są kielichy, ornaty, paschalna świeca z rzymskiego sanktuarium maryjnego Salus Populi Romani. Są i te mniej typowe dary, jak rower ofiarowany Ojcu Świętemu przez mechanika włoskiej drużyny kolarskiej. Na prośbę Papieża w 1980 r. przywiozła go na Jasną Górę pielgrzymka kolarzy z sanktuarium maryjnego w Monte Berico koło Vicenzy.

Jak zauważają paulini wszystkie dary są dowodem szczególnej miłości Jana Pawła II do Królowej Polski, a zgromadzone razem są przypomnieniem papieskiego „Totus Tuus- Cały Twój”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI
24,43 zł
34,90 zł

Duch Święty nadal działa z mocą w Kościele, a Jego działanie wydaje obfite owoce, jeśli jesteśmy skłonni otworzyć się na Jego odnawiającą moc. Dlatego jest ważne, aby każdy z nas Go poznał, nawiązał z Nim...

Skomentuj artykuł

Jasna Góra wspomina Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.