Jedne z ostatnich słów ks. Hamela przed śmiercią były egzorcyzmem

Jedne z ostatnich słów ks. Hamela przed śmiercią były egzorcyzmem
(fot. rouen.catholique.fr)
settimananews.it / kw

Dwa lata po męczeństwie francuskiego kapłana, nowe badania rzucają wiele światła na wydarzenia we Francji. Pisze o nich Lorenzo Prezzi dla Settimana News.

26 lipca mija druga rocznica śmierci ks. Jacquesa Hamela, brutalnie zamordowanego przez dwóch młodych dżihadystów w czasie, gdy odprawiał Mszę w kościele św. Szczepana w Saint-Etienne-du-Rouvray na przedmieściach Rouen.

13 kwietnia 2017 roku został otwarty proces beatyfikacyjny ks. Jacquesa Hamela, który poniósł śmierć w wieku 86 lat. Mógł się on rozpocząć dzięki udzielonej przez Papieża Franciszka dyspensie od pięcioletniego okresu oczekiwania, wymaganego w prawie kanonicznym do rozpoczęcia starań o wyniesienie kandydata do chwały ołtarzy.

Roselyne Hamel: Mój brat, ks. Jacques Hamel, stał się "bratem dla wszystkich"

Postać ks. Hamela przyciąga zainteresowanie wielu badaczy. Ostatnio wiele mówi się o egzorcyzmie, który miał wypowiedzieć kapłan. Jak pisze Prezzi: "na słowa swoich zabójców ("chrześcijanie są wrogami muzułmanów, przeszkodą dla islamizacji świata") ks. Hamel odpowiedział, rozpoznając prawdziwego autora zbrodni: - Wynoś się szatanie! Szatanie, wynoś się!"

DEON.PL POLECA

Niedawne badania historyka francuskiego G. Cucheta (pt. Reflexions sur les Dernières Paroles du Père Jacques Hamel), rozwijają sens tych słów męczennika.

"Jest to w istocie krótki egzorcyzm skierowany do kogoś, kto jest zniewolony przez zło. Wrażliwość kościelna, która wynikała z formacji ks. Hamela oraz codziennego odmawiania modlitwy za wstawiennictwem św. Michała - obowiązkowej do odmówienia pod koniec "niskiej" Mszy (odprawianej w tygodniu)" - pisze Prezzi - "Ta modlitwa była długo recytowana w Kościele. Została wprowadzona do rzymskiego rytuału przez Leona XIII jako anty-masońska, a później antykomunistyczna. Była też wprowadzeniem do egzorcyzmów, aż do nadejścia soborowej reformy liturgicznej".

Prezzi porównuje wykorzystanie egzorcyzmu skierowanego do dżihadystów z postawą siedmiu trapistów zamordowanych w Tibhirine.

"Zakonnica, będąca naocznym świadkiem wydarzeń w Saint-Etienne (diecezja Rouen) wspomina, jak jeden z napastników w pewnym momencie zaczął śpiewać: - zauważyłam, że w śpiewie wyrażał pragnienie raju" - pisze Prezzi - "W przypadku księdza Hamela, jego zabójcy mówią tym samym językiem - językiem ludzi wiary i, w pewnym sensie, rozpoznają się nawzajem".

Jak w świetle egzorcyzmu zrozumieć dżihadystów oraz islam? Prezzi pisze o tym, że zarówno sam ks. Hamel, jak i trapiści z Tibhirine postrzegali swoje zadanie również jako "obronę duchowego serca islamu" przed rozmaitymi manipulacjami.

Jak pisze Prezzi: "W swoim duchowym testamencie ojciec Christian de Chergé, jeden z siedmiu zabitych trapistów, przewiduje obronę duchowego serca islamu wobec możliwych manipulacji przez media i politykę". Autor dodaje, że w przypadku ks. Jacques Hamela (który sam nie miał czasu, by to robić) to sam Kościół diecezjalny i narodowy powstrzymywał antyislamskie interpretacje sensu tego wydarzenia, pomimo trudności w oddzielaniu wymiaru religijnego od politycznego zamordowania kapłana.

"Islam przynosi pokój, nie przemoc" [WYWIAD]

Prezzi zauważył również, że egzorcyzm ks. Hamela wyraża skargę wobec morderców, że ich "wiara choruje" i jest "w mocy złego". To wydarzenie, jak pisze komentator Settimana News, zaowocowało również nieoczekiwanie masową odpowiedzią muzułmanów w Europie, którzy modlili się razem z chrześcijanami w Kościołach.

Opublikowano również szereg tekstów, w tym "Listy muzułmanina do chrześcijańskiego męczennika" (oryg. Requiem pour le pére Jacques Hamel. Lettres d’un musulman). "Zaskakującym odkryciem było również dla katolików, którzy zapomnieli o swojej wierze, co oznacza egzorcyzm i jaka jest rola złego w kontekście wiary".

Prezzi pisze również o tym, że mimo że w Kościele coraz częściej spotykamy się z tematem zła i egzorcyzmów, to należy sprzeciwiać się "niezdrowej fascynacji okultyzmem", samozwańczym egzorcystom oraz być świadomym dokonań medycyny i psychologii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Jedne z ostatnich słów ks. Hamela przed śmiercią były egzorcyzmem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.