"Jego życie było służbą człowiekowi i światu"

"Jego życie było służbą człowiekowi i światu"
Kard. Stanisław Dziwisz przy trumnie Jana Pawła II (fot. wikipedia.pl)
PAP / wm

- Wielkość Jana Pawła II polegała na tym, że oddał się do dyspozycji Kościołowi, a jego życie przyjęło kształt służby człowiekowi i światu" - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odprawionej w 1. rocznicę beatyfikacji papieża na terenie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach. Hierarcha podkreślał, że Ojciec Święty bronił ludzi pracy przed wyzyskiem. "Jeżeli chcemy pozostać wierni dziedzictwu myśli i ducha błogosławionego papieża, powinniśmy pozostać wrażliwi na problemy i potrzeby ludzi pracy. Przede wszystkim chodzi o prawo człowieka do pracy" - apelował hierarcha.

Uroczystej Mszy św. w Krakowie podczas ogólnopolskich obchodów pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a wraz z nim koncelebrowali kardynałowie Franciszek Macharski, Stanisław Nagy, Marian Jaworski oraz bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz bielsko-żywiecki i biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W ramach tegorocznych uroczystości odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy. Oprócz przedstawicieli związków zawodowych do Łagiewnik przybyli pielgrzymi z całej Polski, a także z zagranicy.

Podczas homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że wielkość Jana Pawła II polega na tym, że będąc człowiekiem głębokiej wiary i modlitwy, stawiając Boga w centrum swojej egzystencji, zafascynowany postacią Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii, oddał się do dyspozycji Kościołowi, a jego życie przyjęło kształt służby człowiekowi i światu. "Głębokie doświadczenie Boga i spraw Bożych złączyło się w jego osobie z tytaniczną działalnością. Kierował Kościołem, ubogacał jego życie i refleksję swoim rozległym nauczaniem, zajmował się wielkimi problemami współczesnego świata" - mówił hierarcha. "Możemy więc mówić o specyficznej mistyce Jana Pawła II. Jest to mistyka apostoła, mistyka służby, w centrum której są równocześnie sprawy Boga i człowieka. Jego świętość wyrażała się w głębokim zjednoczeniu z Bogiem i jednoczesnej służbie oraz odpowiedzialności za losy Kościoła i świata" - wyjaśniał.

DEON.PL POLECA

Zdaniem metropolity krakowskiego taka świętość, taka duchowa postawa, pozwalała Ojcu Świętemu ogarniać różne obszary życia i spoglądać na nie oczyma Jezusa, widzieć je i oceniać w świetle Ewangelii. "Takim obszarem był sam człowiek i jego godność jako istoty stworzonej na obraz i podobieństwo Boże, a więc stworzonej do pełni życia w prawdzie, miłości i wolności" - zaznaczył.

Według kardynała kolejnym obszarem, który ogarniał papież, była współczesna kultura, dyktująca człowiekowi wzorce życia i zachowania. "Jakże zależało mu na tym, by nie widzieć sprzeczności między wiarą a rozumem (…). Ojciec Święty walczył o to, by nasza cywilizacja była cywilizacją życia, świętości i nienaruszalności ludzkiego życia, od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci" - podkreślił były osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Hierarcha powiedział również, że szczególnym obszarem apostolskiej troski papieża była młodzież. "Dostrzegał w niej nadzieję Kościoła, który odradza się w kolejnych pokoleniach ludzi przychodzących na świat, wpisujących się w dzieje zbawienia i zmierzających do wieczności" - mówił kardynał. I dodał, że Ojciec Święty dostrzegał pilną potrzebę nowej ewangelizacji, "by Jezus Chrystus był na nowo poznany i przyjęty w tych środowiskach, gdzie o Nim zapomniano, gdzie człowiek tak sobie planuje i urządza życie, jakby Bóg nie istniał; jakby nie widział, skąd wyszedł i dokąd zmierza" - wyjaśniał metropolita krakowski.
Jego zdaniem dzień 1 maja, obchodzony w wielu krajach jako święto pracy, nie był i nie jest obojętny dla Kościoła.

Kard. Dziwisz podkreślił, że Jan Paweł II bronił ludzi pracy przed wyzyskiem, niezależnie od tego, w jakim systemie ten wyzysk miał miejsce. "Jeżeli chcemy pozostać wierni dziedzictwu myśli i ducha błogosławionego papieża, powinniśmy pozostać wrażliwi na problemy i potrzeby ludzi pracy. Przede wszystkim chodzi o prawo człowieka do pracy" - apelował hierarcha.

I wyjaśniał, aby nie zapominać, że stale zbyt wysoka liczba ludzi w naszym kraju pozostaje bez pracy, a problem ten dotyka również ludzi młodych, którym nie daje się szansy, by wnosili swój wkład w życie społeczeństwa i równocześnie realizowali swoje życiowe zamierzenia. "Trzeba przez mądre prawa wspomagać przedsiębiorców, by mogli otwierać nowe zakłady, a nie zamykać, by mogli tworzyć nowe miejsca pracy" - mówił kardynał.

Według niego niekiedy zbyt łatwo zwalnia się ludzi z pracy, nie biorąc pod uwagę negatywnych dla pracownika konsekwencji takich decyzji, często dyktowanych chęcią większego zysku. Hierarcha podkreślał, że człowiek ma również prawo do godziwej zapłaty za wykonywaną pracę, by mógł utrzymać siebie i swoją rodzinę oraz prawo do słusznego wypoczynku, a odnosi się to zwłaszcza do niedzieli, by był to rzeczywiście dzień Pański, w którym jest czas na modlitwę, na Mszę świętą, na przebywanie z bliskimi.
"Przed laty polska "Solidarność" upomniała się o godność robotników, ale także o wolność dla Narodu. Dzisiaj, kiedy stawiamy czoło nowym problemom, nowym wyzwaniom, potrzeba nam zespolić siły i budować świat bardziej sprawiedliwy, bardziej solidarny, bardziej ludzki, a więc bardziej Boży" - zaznaczył metropolita krakowski.

Kardynał mówił ponadto o wkładzie Jana Pawła II w zmiany, jakie się dokonały w naszej Ojczyźnie i w naszym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. "Postawa, nauczanie i zaangażowanie Ojca Świętego, a także wielu ludzi "łaknących i pragnących sprawiedliwości", ludzi "cierpiących prześladowanie dla sprawiedliwości", ludzi "wprowadzających pokój" oraz żarliwe modlitwy i cierpienia milionów ludzi zostały wysłuchane. Padła bezbożna i nieludzka dyktatura, pozbawiająca człowieka wolności i prawdy o nim samym oraz o Bogu, Panu i Stwórcy człowieka" - tłumaczył kardynał.

Zdaniem kard. Dziwisza dar życia w wolnej Ojczyźnie jest równocześnie zadaniem. "Powinniśmy zdobywać przede wszystkim wolność wewnętrzną, wolność od zniewoleń, którym sami ulegamy. Powinniśmy cierpliwie budować i umacniać więzi społeczne, klimat zaufania oraz wzajemnego szacunku między ludźmi należącymi do odmiennych środowisk politycznych, ale pragnących tworzyć i pomnażać dobro wspólne" - zaapelował. "Wielkim i zawsze aktualnym zadaniem pozostanie solidarność z mniej uprzywilejowanymi, z nieradzącymi sobie w życiu, z ubogimi i potrzebującymi pomocy" - podkreślił metropolita krakowski.

Po nabożeństwie rozpoczął się koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Wieliczce. O godz. 18 w tym samym miejscu odbędzie się ewangelizacyjny koncert dziękczynny. Wystąpi zespół "Kanaan" oraz Kuba Kornacki, Cezary Paciorek, Maciej Afanasjew i inni, Paweł Bębenek z Przyjaciółmi oraz Maria Krawczyk z zespołem "Małe Ważne Sprawy".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jego życie było służbą człowiekowi i światu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.