"Jesteście potrzebni społeczeństwu i Kościołowi"

KAI / psd

Na ważną rolę nauczycieli i wychowawców, jaką pełnią oni w społeczeństwie i Kościele, wskazał bp Grzegorz Balcerek. 1 września przewodniczył on Sumie odpustowej w sanktuarium maryjnym w Górce Duchownej k. Leszna, która stanowiła jednocześnie uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego w archidiecezji poznańskiej.

Podczas liturgii poznański biskup pomocniczy pobłogosławił dzieci idące w tym roku do pierwszej klasy oraz ich plecaki szkolne. Przestrzegł jednocześnie ich starszych kolegów, rodziców oraz wychowawców przed nowymi wyzwaniami, jakie dzisiejsze czasy stawiają przed uczniami.

"Pojawili się fałszywi nauczyciele, którzy mamią ludzi świetlanymi wizjami szczęścia bez odpowiedzialności, bez wymagań, bez Kościoła. A młody człowiek niejednokrotnie idzie za tym, co jest łatwe i przyjemne. Później żałuje, ale często jest już za późno" - stwierdził bp Balcerek prosząc równocześnie rodziców, aby stali odważnie przy swoich dzieciach, będąc dla nich oparciem i autorytetem.

"Zachęcam, by wasze rodziny stały się miejscem, w którym panuje miłość, zrozumienie, współdziałanie, dialog międzypokoleniowy i wspólna modlitwa. Wydaje się bowiem, że we współczesnej rodzinie najbardziej brakuje właśnie modlitwy" - mówił kaznodzieja.

DEON.PL POLECA

Poznański biskup pomocniczy podkreślił też, że na rozpoczynający się nowy rok szkolny darów Ducha Świętego potrzebują przede wszystkim wszyscy nauczyciele, katecheci i wychowawcy, "aby swoją misję wypełniali mądrze, odważnie, z miłością, z pokorą i wytrwałością".

"Nauczyciele i wychowawcy, jesteście tak bardzo potrzebni społeczeństwu i Kościołowi. Nigdy więc nie poddawajcie się zwątpieniu, nawet gdybyście nie zaznali żadnej wdzięczności" - przekonywał bp Balcerek podkreślając, że obok rodziców i duchowieństwa, to właśnie oni mają największy wpływ na poziom moralny społeczeństwa.

Tegoroczny odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej odbywa się, jak zaznaczył ks. Piotr Bartkowiak, kustosz tutejszego sanktuarium, pod hasłem "Być solą ziemi". "Obchodzimy dziewiąty spośród dziesięciu dni odpustowych uroczystości. A pierwsza niedziela po św. Augustynie zapisana jest w kalendarzu naszego kościoła właśnie jako wspomnienie Matki Bożej Pocieszenia" - wyjaśnił kustosz.

Górka Duchowna od XI do XIX w. należała do benedyktynów z Lubinia. To również zakonnicy przywieźli tu obraz Matki Bożej Pocieszenia w czasie zarazy panującej w tej okolicy w 1410 r. I tak pozostał on w tutejszym kościele już na stałe, przyciągając pielgrzymów z całej Wielkopolski, Śląska, Pomorza i innych regionów Polski. Kult Matki Bożej Pocieszenia, szafującej w tym miejscu hojnie Bożymi łaskami, rozwijał się w kolejnych stuleciach. W XVIII w. obraz przyozdobiono srebrnymi sukienkami i koronami, a podczas zaborów Górkę Duchowną nazywano Jasną Górą Wielkopolski.

Po pożarze w kaplicy cudownego obrazu w 1927 r., z którego ocalały jedynie złote sukienki, korona, srebrna rama i wota, artysta malarz Marian Szczurkowski, uczeń Jana Matejki, wykonał na miedzianej blasze jego wierną kopię, poświęconą uroczyście rok później. Lata okupacji hitlerowskiej cudowny obraz przetrwał w ukryciu.

21 września 1964 r. w Górce Duchownej dokonano świętokradztwa rabując wota i sukienki, a sam obraz porzucając. W dwa lata później dzięki ofiarności pielgrzymów wizerunek Madonny z Dzieciątkiem odnowiono i wykonano dla niego nową sukienkę. Podczas uroczystości odpustowych 28 czerwca 1966 r. ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak dokonał uroczystej koronacji cudownego obrazu koronami papieskimi.

Na plebani przy sanktuarium Matki Bożej w Górce Duchownej ostatni rok życia spędził bł. Edmund Bojanowski (1814-1871) założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Z racji przypadającej w listopadzie 2014 r. dwusetnej rocznicy urodzin błogosławionego, decyzją Konferencji Episkopatu Polski Kościół w Polsce obchodzić będzie (od listopada 2013 do listopada 2014 r.) Rok bł. Edmunda Bojanowskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Jesteście potrzebni społeczeństwu i Kościołowi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.