Jasna Góra: trwa Forum Szkół Katolickich

KAI / drr

Ponad tysiąc przedstawicieli blisko 600 placówek oświatowych w Polsce uczestniczy w 24. Forum Szkół Katolickich odbywającym się na Jasnej Górze. Spotkaniu towarzyszą słowa: "Być dla drugich, jak Chrystus dla nas".

Zdaniem bp. Marka Mendyka, asystenta Rady Szkół Katolickich, w dzisiejszej trudnej polskiej rzeczywistości szkoły katolickie muszą być szczególnym świadectwem i darem dla drugich. - Mam wrażenie, że dzisiaj szkoły katolickie będąc na świeczniku jednocześnie są wystawiane na szczególną próbę. Zagraża im nie tylko to, co niesie świat, na przykład złowroga ideologia gender, ale także to, co niesie rzeczywistość: degradacja kultury, języka - zauważył bp Mendyk.

Asystent Rady Szkół Katolickich podkreślił, że szkoły katolickie "w tym byciu dla innych", muszą być światłem, muszą nieść to szczególne przesłanie, że światłem jest sam Chrystus, który z miłości oddał się dla drugiego człowieka.

Z kolei bp Edward Dajczak, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa nauczycieli podkreślił, że wobec wyjątkowego ataku na Kościół szkoły katolickie udowadniają, że można iść pod prąd. - W tym jazgocie i ataku na wszystko, co jest ewangeliczne, Kościół jest jedynym miejscem, które przeszkadza w tym "wymiętoleniu" wszystkiego i pomieszaniu w człowieku. Szkoły katolickie idą pod prąd tym tendencjom ukazując przede wszystkim trwałe wartości - powiedział bp Dajczak.

Jego zdaniem zwłaszcza w szkołach katolickich pedagodzy muszą być nade wszystko świadkami wiary. - Problem wiary, to jest temat wiodący i poważny, ponieważ ten cały klimat i zaśmiecenie umysłu powodują, że człowiek wśród wielu spraw gubi hierarchię, nie umie tego uporządkować. Szkoła katolicka powinna przynajmniej w tym pomóc - stwierdził delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa nauczycieli.

DEON.PL POLECA

Zdaniem bp. Mendyka, siłą szkół katolickich jest budowanie na trwałych wartościach: "To nie tylko poczucie bezpieczeństwa, to nie tylko wychowanie, to nie tylko wysoki poziom nauczania, ale to jest rzeczywiście budowanie na trwałych i mocnych wartościach. Dla nas taką wartością jest Chrystus i Ewangelia".

Podczas Mszy św. w kaplicy Matki Bożej uczestnicy Forum modlili się za te "wszystkie środowiska, w których rozwijają się katolickie szkoły i za tych, którzy podejmują odpowiedzialność za tę szczególną misję w życiu Kościoła".

W ciągu ostatnich czterech lat liczba szkół katolickich zwiększyła się o 65. Uczy się w nich już prawie 60 tysięcy osób. W tym roku szkolnym, mimo niżu demograficznego, obserwuje się nie tylko stabilizację, ale wzrost liczby uczniów w większości placówek katolickich. Od 1 września tego roku powstały nowe szkoły katolickie, przede wszystkim publiczne. Wśród nich aż 16 to szkoły podstawowe.

W Polsce działa już 185 katolickich szkół podstawowych, 202 gimnazja, 140 licea ogólnokształcące, 8 szkół artystycznych, 14 szkół zawodowych, 20 dla młodzieży z problemami wychowawczymi i 14 z problemami rozwojowymi.

Najwięcej, prawie 24 tys. uczniów, kształci się w gimnazjach, niespełna 21 tys. uczy się w szkołach podstawowych a prawie 13 tys. w katolickich liceach.

Wśród omawianych podczas Forum tematów znajdują się m.in. prawda jako fundament kultury, kultura jako owoc wiary, odpowiedzialność za przekaz wiedzy oświetlonej wiarą, kultura etyczna nauczyciela w kontekście współczesnych problemów społecznych czy wpływ kultury medialnej na wychowanie.

Forum zakończy się jutro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: trwa Forum Szkół Katolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.