Jezuici powierzyli się opiece św. Józefa w Kaliszu

Zobacz galerię
Jezuici powierzyli się opiece św. Józefa w Kaliszu
(fot. Mateusz Basiejko SJ)
11 lat temu
Artur Wyzina SJ

Wczoraj, jak co roku, w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zgromadzili się polscy jezuici, aby przed cudownym obrazem św. Rodziny odnowić zawierzenie ich prowincji zakonnych opiekunowi Jezusa.

Uroczystej mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ordynariusz kaliski bp. Stanisław Napierała. W imieniu jezuitów aktu zawierzenia dokonali Prowincjał Wielkopolsko-Mazowiecki o. Tomasz Kot oraz Prowincjał Polski Południowej o. Wojciech Ziółek. Ten ostatni w homilii podkreślił, że droga św. Józefa powinna być drogą każdego jezuity. Polega ona na nieustannym odnajdywaniu Jezusa i wychodzeniu z Nim do ludzi, którzy się od Niego oddalili.

Św. Józef jest szczególnym patronem polskich jezuitów, ponieważ to właśnie jemu w 1950 roku został zawierzony los obu polskich prowincji Towarzystwa Jezusowego w obliczu zagrożenia delegalizacją zakonu przez władze komunistyczne. Ówcześni przełożeni złożyli także ślubowanie, w którym zobowiązali się do corocznego dziękczynnego nawiedzania przez jezuitów kaliskiego sanktuarium, jeśli działalność zakonu na terenie Polski nie zostanie przerwana.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jezuici powierzyli się opiece św. Józefa w Kaliszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.