Jezuici zapraszają na rekolekcje po arabsku

Jezuici zapraszają na rekolekcje po arabsku
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
jezuici.pl / ptt

Internetowe rekolekcje wielkopostne po… arabsku przygotował jezuita z Łodzi, o. Zygmunt Kwiatkowski SJ. Refleksje ukazywać się będą codziennie od Środy Popielcowej do 26 marca. Głównym adresatem są chrześcijanie z krajów arabskich.

"Wspieranie chrześcijan żyjących na Bliskim Wschodzie powinno mieć zarówno wymiar modlitewny jak i praktyczny. Rekolekcje przygotowane specjalnie dla nich mają obydwie te cechy" - tłumaczy o. Kwiatkowski.

Jezuita przez 30 lat pracował na Bliskim Wschodzie - w Egipcie, Libanie i Syrii. Niedawno wrócił do Polski i zamieszkał w Łodzi. Utrzymuje jednak kontakt ze społecznością katolicką,  której był duszpasterzem. "Rozmawiamy przez telefoniczną aplikację poprzez internet. Oczywiście po arabsku" - mówi.

Każdy odcinek rekolekcji zawiera zarówno opartą na Piśmie Świętym refleksję, jak i zachętę do konkretnego działania. "Taka forma rekolekcji jest dla nich bardzo przydatna. Będą ich mogli słuchać zarówno każdego dnia, w którym będą się ukazywać kolejne odcinki, jak też w dowolnym czasie. W Syrii jest to bardzo istotne, bo nie zawsze jest tam prąd i nie zawsze jest dostęp do internetu" - wyjaśnia o. Kwiatkowski.

Pomysł nagrania rekolekcji zrodził się w okresie Bożego Narodzenia. Wtedy o. Zygmunt, namówiony przez kanał internetowy Maskacjusz TV na nagranie życzeń świątecznych po arabsku, pozytywnie zdziwił się szerokim odzewem na tę inicjatywę. Nie musiał być zbyt intensywnie namawiany, żeby pójść za ciosem. "Obawiałem się trochę, że wyszedłem już z wprawy jeśli chodzi o mój arabski, ale nie było tak źle" - uśmiechał się po nagraniu rekolekcji.

Cykl będzie dostępny w kanale Maskacjusz TV w portalu YT (wszystkie odcinki dostępne tutaj >>>).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jezuici zapraszają na rekolekcje po arabsku
Komentarze (11)
19 lutego 2015, 15:23
O.Zygmuncie – rewelacja!:) Podrzucam przy okazji link do koronki do Miłosierdzia Bożego po arabsku: [url]https://www.youtube.com/watch?v=eM4G8wM23Q4[/url] Może przyda się do ewentualnego zasiania tam również tego pięknego przesłania z Polski:-)
P
piw
19 lutego 2015, 11:42
Prędzej przejdą na islam jak usłyszą jezuitę. OTO WYPOWIEDŹ O. ZYGMUNTA " Już oswojiliśmy się z tą sytuacją, że muzułmaninowi nie wolno przejść na chrześcijaństwo - że nawet jeśli ktoś przychodzi, bo chciałby porozmawiać lub dowiedzieć się czegoś więcej o Ewangelii - to zasadniczo takiego człowieka odsyła się. Jest to powodowane strachem, że może to sprowadzić prześladowania chrześcijan, a przede wszystkim tym, iż jest niemożliwe aby taki człowiek utrzymał się w kraju muzułmańskim, ponieważ za taki czyn grozi kara śmierci. ŁAJDAK A NIE MISJONARZ! PO CHOLERE TAM JECHAŁEŚ? ŚMIERĆ TO CZEKA W PIEKLE NA WSZYSTKICH WYZNAWCÓW ALLAHA!
R
Raf
19 lutego 2015, 11:52
Zapraszam serdecznie Pana/Panią na misje :)  Może niekoniecznie na Bliski Wschód (bo to daleko, gorąco i drogie bilety), ale na Ukrainę? W jej zachodniej części jest całkiem spokojnie, a potrzeba ludzkiego zaangażowania w budowanie katolickich wspólnot. Wtedy może jak się zaczerpnie ducha misyjnego, będzie się nieco inaczej patrzeć na POSŁANYCH ("ŁAJDAKÓW" - używając dyskursu jak powyżej).  Pozdrawiam ><>
P
piw
19 lutego 2015, 14:28
Od kiedy misjonarz odsyła ludzi zainteresowanych Ewangelią? "Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa." (Łk 9, 25)
D
Dratewka
19 lutego 2015, 14:49
Użytkownik ~piw lekturę Pisma Świętego zdecydowanie skończył na Starym Testamencie, w którym nie ma miejsca na chrześcijaństwo. Rzadko używam takich słów, ale to właśnie Ty jesteś łajdakiem. Siedzisz w fotelu i wciskasz czytelnikom Deonu swoją tchórzliwą i prostacką wizję chrześcijaństwa. Pocieszę Cię jednak - także dla Ciebie jest miejsce wśród zbawionych. Wystarczy się nawrócić...
P
piw
19 lutego 2015, 15:12
Przytaczam najczęściej Nowy Testament. A pamiętaj że Bóg jest wciąż ten sam - Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, ten który dał Mojżeszowi Przykazania i ten który posłał na świat swojego Syna. To co wy proponujecie to tchórzostwo, siedzenie w fotelu, jałowe dyskusje z heretykami i poganami. Przecież zdaniem Franciszka "Kościół nigdy nie miał się tak dobrze jak teraz". Gdzie odwaga w głoszeniu Ewangelii? Na szczęście posoborowie zdycha. Wasze seminaria pustoszeją a prawdziwie katolickie się rozbudowują. Wasze kościoły są zamieniane na dyskoteki i burdele. Ale paradoksalnie to nie profanacja. Moim zdaniem największą profanacją jest tzw. Novus Ordo Missae czyli wasze sfabrykowane masońsko-protestanckie nabożeństwo omyłkowo nazywane mszą.
D
Dratewka
19 lutego 2015, 15:54
Smutny jesteś. Cóż z tego, że przytaczasz Nowy Testament, skoro go nie rozumiesz? Masz władzę dzielenia na tchórzy i odważnych? Ty określasz, co jest prawdziwie katolickie? Twoje pisanie tutaj w pełni odpowiadałoby potrzebom masonerii. Bez zmiany w jakimkolwiek miejscu. Ciągle jednak możesz się nawrócić, Wielki Post jest dobrym czasem na to. Nawet ludzie, którzy nie potrafią zrozumieć istoty chrześcijaństwa, mogą się nawrócić, a potem - za głosem Ewangelii, Ojców Kościoła i Tradycji - zrozumieć. Życzę Ci tego.
P
piw
19 lutego 2015, 16:06
Dlaczego sugerujesz mi że mam się nawrócić? O. Kwiatkowski odsyłał do domu pogan zainteresowanych Ewangelią.
S
strada
19 lutego 2015, 16:20
piw, na co czekasz? Skoro on łajdak, skoro go potrafisz krytykować, to na pewno Ty zrobisz to lepiej. Rzuć wszystko i jedź do Arabów głosić im Ewangelię. Zostań misjonarzem. I poinformuj nas o owocach Twojej posługi wśród nich.
S
strada
19 lutego 2015, 16:21
Brawo, Dratewka!
S
strada
19 lutego 2015, 16:23
piw, jeśli chcesz zakładać własny kościół, bo katolicki Ci nie odpowiada, to tutaj nie znajdziesz zwolenników swojej chorej doktryny.

Skomentuj artykuł

Jezuici zapraszają na rekolekcje po arabsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.