Jordania: pierwszy uniwersytet katolicki

Jordania: pierwszy uniwersytet katolicki
Madaba (źr. wikipedia.pl)
8 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

W Jordanii rozpoczyna działalność pierwszy w tym kraju uniwersytet katolicki. Zezwolenie na jego utworzenie Kościół otrzymał już przed 6 laty. 2 lata temu kamień węgielny poświęcił Benedykt XVI w czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej. Teraz rozpoczęły się zapisy na pierwszy rok studiów. Siedziba uniwersytetu znajduje się w Madabie, 35 km od stołecznego Ammanu.

Docelowo na uczelni będzie 7 wydziałów, na których będzie mogło się uczyć 8 tys. studentów. Wśród pierwszych alumnów, którzy w październiku rozpoczną wykłady, są młodzi nie tylko z Jordanii, ale z całego regionu, zwłaszcza z krajów Zatoki Perskiej.

Uczelnia powstała przy bliskiej współpracy z Uniwersytetem w New Hampshire, stąd oficjalnie będzie on funkcjonował jako Amerykański Uniwersytet w Madabie. Podlega on jednak łacińskiemu patriarchatowi Jerozolimy, do którego jurysdykcji należą katolicy w Jordanii. Obok wysokiego poziomu nauczania, chcemy też kształtować w naszych studentach jasno określony model społeczeństwa - zaznacza patriarcha Fouad Twal. - W tym regionie nie brakuje uczelni ekstremistycznych. Ten uniwersytet to nasza odpowiedź na to zjawisko. Chcemy kształtować liderów społeczeństwa żyjącego w pokoju i zgodzie, otwartego na wszystkich - dodaje abp Twal.

Uniwersytet w Madabie stawia na międzynarodowych charakter uczelni. W tym celu podpisał już umowy o współpracy z kilkoma uczelniami w USA, we Włoszech i na Węgrzech.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jordania: pierwszy uniwersytet katolicki
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Jordania: pierwszy uniwersytet katolicki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.