Jubileusz Ikony MB Nieustającej Pomocy

Jubileusz Ikony MB Nieustającej Pomocy
(fot. materiały prasowe)
6 lat temu
Redemptoryści - informacja prasowa / mc

Najbardziej znanym na świecie obrazem Maryi jest Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jutro, 27 czerwca 2015 r. rozpoczyna się Jubileusz 150-lecia przywrócenia jej do kultu publicznego. Redemptoryści spełnili prośbę bł. Piusa IX i zanieśli ten wizerunek na cały świat.

W święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy Redemptoryści na całym świecie rozpoczną świętowanie Jubileuszu 150-lecia powierzenia im przez bł. Piusa IX Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obchody pod hasłem "Matka Nieustającej Pomocy - Ikona Miłości" zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017). Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dalszy jego rozwój. Rok Jubileuszowy rozpocznie się 27 czerwca 2015 roku i zakończy dokładnie rok później.
Centralne obchody będą miały miejsce w kościele Św. Alfonsa w Rzymie, w którym znajduje się oryginał obrazu. Poprzedziło je Triduum, prowadzone w różnych językach, w tym także po polsku. W sobotę, 27 czerwca sprawowana będzie uroczysta Nowenna do MB Nieustającej Pomocy, a po niej Msza Św. pod przewodnictwem O. Michaela Brehla, Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Następnego dnia wieczorem, w niedzielę 28 czerwca, Mszy św. będzie przewodniczyć Ks. Kard. Agostino Vallini, Wikariusz Generalny Rzymu i Archiprezbiter Bazyliki Laterańskiej. Po Mszy Św. nastąpi procesja maryjna z Obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy po okolicznych ulicach. W związku z jubileuszem Penitencjaria Apostolska przyznała Sanktuarium specjalne odpusty.
W Polsce otwarcie Roku Jubileuszowego nastąpi w Gliwicach, gdzie 27 czerwca ks. bp Jan Kopiec ustanowi nowe diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele Redemptorystów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ikona odbierająca cześć w tej świątyni, została koronowana papieskimi koronami 22 czerwca 2014 r. przez ks. kard. Stanisława Dziwisza.

Cel Jubileuszu Ikony MBNP - przybliżyć wszystkim Odkupienie

Przełożony Generalny Redemptorystów, o. Michael Brehl CSsR ogłoszając uroczysty Jubileusz z okazji przywrócenia do kultu publicznego Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podkreślił, że ma on na celu nie tylko upamiętnienie 150. rocznicy powierzenia Redemptorystom świętego obrazu przez papieża bł. Piusa IX, lecz przede wszystkim oddanie Bogu chwały za wielkie dobro duchowe, które stało się udziałem czcicieli Matki Nieustającej Pomocy. Ewangelizacyjna działalność redemptorystów związała się wszak z rozwojem kultu tej ikony na całym świecie. "Duchowe treści zawarte w podarowanej nam przez Opatrzność bizantyjskiej ikonie - napisał O. Generał w komunikacie ogłaszającym Rok Jubileuszowy - wyrażają orędzie Odkupienia, centralną treść naszego misyjnego przepowiadania i życia".

Przywrócenie ikony do kultu publicznego

Przez trzysta lat ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy była czczona w Rzymie w kościele św. Mateusza. Po zajęciu miasta przez wojska napoleońskie w 1798 r. kościół ten został zniszczony, a ikona przeniesiona do klasztoru augustianów przy kościele NMP w Posterula, gdzie umieszczono ją w prywatnej kaplicy zakonnej. Na prośbę o. Mikołaja Maurona, przełożonego generalnego Zgromadzenia Redemptorystów, w dniu 11 grudnia 1865 r. błogosławiony papież Pius IX powierzył ikonę redemptorystom, aby przywrócili ją do publicznego kultu w kościele św. Alfonsa, który został zbudowany na miejscu dawnego kościoła św. Mateusza. Powierzając ikonę opiece o. Maurona i misjonarzy redemptorystów papież Pius IX poprosił, "by uczynili ją znaną na całym świecie". Po starannej renowacji, 26 kwietnia 1866 r. ikona została wniesiona w uroczystej procesji do kościoła św. Alfonsa.

Ikona znana na całym świecie

Redemptoryści zanieśli nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy na każdy kontynent i w każdy zakątek świata. Można je także spotkać w Kościołach wschodnich, zarówno katolickich jak i prawosławnych. W wielu miejscach kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy poprzedził redemptorystów, jak to było np. na Haiti, w Korei czy Ghanie. Została Ona ogłoszona patronką wielu zgromadzeń zakonnych, diecezji i parafii. Pod tym wezwaniem ikona czczona jest także w niektórych kościołach protestanckich oraz przez wyznawców innych religii - szczególnie w Azji część nowo ochrzczonych przypisuje łaskę wiary i chrzest święty udziałowi w Nieustannej Nowennie. Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jednym z najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi w świecie. Nieustanna Nowenna - sprawowana w kościołach i kaplicach, domach i szpitalach, transmitowana przez radio, telewizję i internet - umacnia dziś wiarę i modlitwę milionów wierzących.

Obchody Jubileuszu w Polsce

W Polsce otwarcie Roku Jubileuszowego nastąpi w Gliwicach, gdzie 27 czerwca ks. bp Jan Kopiec ustanowił nowe sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W tym dniu odbyły się także uroczyste celebracje w wielu sanktuariach, kościołach i kaplicach, gdzie czczona jest Matka Boża Nieustajacej Pomocy, poprzedzone - w miarę możliwości - specjalnym triduum.
Wśród incjatyw ożywienia jej kultu w naszych parafiach warto wymienić: specjalne rekolekcje założenia lub odnowienia Nieustannej Nowenny do MB Nieustającej Pomocy w parafiach, rekolekcje maryjne, dbałość, by celebracja nabożeństwa Nieustannej Nowenny była szczególnie uroczysta i dobrze przygotowana, serie katechez oraz spotkania dla wiernych na temat Ikony, jej historii i kultu na świecie. Pomocą w ożywieniu kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy są modlitewniki, broszury i książki dostępne m.in. w wydawnictwie Homo Dei. Redemptoryści zapraszają także wszystkich odwiedzających Rzym do pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy Via Merulana (obok bazyliki Santa Maria Maggiore) i innych Jej sanktuariów w Polsce i na świecie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jubileusz Ikony MB Nieustającej Pomocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.