Wrocław: potrójny jubileusz kard. Gulbinowicza

Wrocław: potrójny jubileusz kard. Gulbinowicza
(fot. Albertus teolog / Wikimedia Commons / Domena publiczna)
KAI / pk

Kard. Henryk Gulbinowicz obchodzi dziś 65-lecie kapłaństwa, 45-lecie sakry biskupiej i 30-lecie nominacji kardynalskiej. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza św., której przewodniczył nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Eucharystii w intencji jubilata przewodniczył w katedrze wrocławskiej nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore, a przy ołtarzu byli również m.in. prymas senior abp Józef Kowalczyk, abp Sławoj Głódź, metropolita gdański, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

DEON.PL POLECA
- Ojciec Święty Franciszek uczy nas, że każdy następca apostołów jest wezwany do tego by być mistrzem wiary oraz głosić dobrą nowinę, która dla wszystkich jest źródłem nadziei. Dziękujemy Bogu za to, że postawił na naszej drodze Jego Eminencję ks. kard. Henryka Gulbinowicza. Módlmy się, by zawsze był radosnym świadkiem Jezusa Chrystusa, dobrego pasterza, a przez swoją posługę przyciągał ludzi do Boga i do Kościoła - mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

W homilii bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, przedstawił bogaty życiorys jubilata. Zwrócił uwagę na odwagę i nowatorskość w pracy duszpasterskiej kardynała oraz na wartości, które młody Henryk wyniósł z rodzinnego domu: miłość do Pana Boga, do Matki Najświętszej, do człowieka i ojczyzny. W konsekwencji w centrum troski duszpasterskiej wielkiego pasterza znalazła się rodzina.

- Przez 28 lat pasterzowania kard. Gulbinowicz zapisał się jako jeden z najwybitniejszych spośród dotychczasowych 57 włodarzy archidiecezji wrocławskiej poprzez wielokierunkową działalność duszpasterską. Od początku wiedział, że dobra teologia i właściwa formacja estetyczna sprzyjają pracy duszpasterskiej Kościoła - mówił bp Dec. Na koniec dodał, że kard. Gulbinowicz "nigdy nie walczył z człowiekiem, ale zawsze walczył o człowieka".

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku w podwileńskich Szukiszkach, w archidiecezji wileńskiej. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Wilnie.

W roku 1944 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym - w roku 1945 - do Białegostoku, gdzie 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W roku 1959 podjął wykłady z teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie oraz pełnił szereg funkcji wychowawczych: prefekta studiów, wicerektora, wreszcie rektora (1968-1970). Równocześnie angażował się dynamicznie w pracę duszpasterską wśród miejscowej młodzieży akademickiej i pracowników nauki.

W 1970 roku został mianowany administratorem apostolskim w Białymstoku, konsekrowany został 8 lutego 1970 roku.

W 1975 r. został mianowany metropolitą wrocławskim, dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 r., kiedy to osiągnął wiek emerytalny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: potrójny jubileusz kard. Gulbinowicza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.