Jubileusze Małżeńskie "Co Bóg złączył..."

Jubileusze Małżeńskie "Co Bóg złączył..."
(fot. Jeff Belmonte / Foter / CC BY)
KAI / kn

Kilkaset małżeństw metropolii górnośląskiej przybyło do katowickiej katedry Chrystusa Króla, w niedzielę, 24 maja br., by razem z metropolitą katowickim abp. Wiktorem Skworcem, swoimi dziećmi, przyjaciółmi, a nieraz i wnuczkami dziękować dar małżeństwa zawartego przed laty.

Metropolita katowicki mówiąc o obchodach jubileuszy małżeńskich zauważył: "To pełne radości i wdzięczności spotkanie małżeństw i ich rodzin będzie najlepszą promocją rodziny i ukazaniem piękna wspólnoty życia i miłości: małżonków, rodziców i dzieci, którym Bóg błogosławił w sakramentalnych znakach". Uczestnicząc w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem abp. Skworca, można było dostrzec splecione dłonie małżonków, ukradkowe spojrzenia wypełnione szczęściem, radością i miłością, którymi dzielili się jubilaci.

- Dziś razem z wami dziękuję Bogu za waszą wierność i konsekwencję, za wytrwałe tworzenie wspólnoty rodzinnej, Domowego Kościoła, za wszystkie poniesione ofiary i cierpienia, za dni jasne i ciemne - niech będzie Bóg uwielbiony! - powiedział do zgromadzonych metropolita katowicki podczas Eucharystii. Arcybiskup zauważył, że rodzina staje się domem otwartym i gościnnym, gdy przyjmuje Boga objawiającego się w Tajemnicy Trójcy Świętej, jak podkreślił: - Napełniona Bogiem staje się zdolna do otwarcia się na drugiego człowieka, na przyjęcie nowego życia, każdego życia i do ewangelicznego świadectwa przebaczenia i miłosierdzia.

Abp Skworc stanął również w opozycji do przeciwników tradycyjnej i "sprawdzonej przez wieki" formy małżeństwa oraz rodziny, mówiąc im stanowczo "Nie!". Zachęcał, aby każdy z nas wyrażał swą niezgodę na próbę przewartościowania rodziny. Ta niezgoda ma przyjmować formę pozytywnej promocji rodziny, jaka dokonuje się podczas uroczystości świętowania każdego małżeńskiego i rodzinnego jubileuszu i święta. Nieocenionym świętowaniem rodziny jest wspólny udział małżonków i ich dzieci w niedzielnej Eucharystii, wszak Chrystus wzmacnia jedność i daje pokój, daje Ducha Świętego i uczy odpuszczania grzechów, przebaczenia i pojednania.

Abp Skworc przypomniał, że od ośmiu lat trwa promocja rodziny w metropolii górnośląskiej w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny. - W tym roku towarzyszy mu hasło "Rodzina - Gościnny Dom". Na każdym miejscu chcemy ukazywać rodzinę, jako dom gościnny, to znaczy otwarty na Boga i drugiego człowieka, jako dom pełen pokoju i radości wynikających z przyjęcia Zmartwychwstałego i Jego Ducha - stwierdził.

DEON.PL POLECA

Pamiętając o wczorajszych, nowo wyświęconych kapłanach oraz o wszystkich duchownych archidiecezji metropolita katowicki dziękował: - Z pewnością w naszej modlitewnej wspólnocie są rodzice kapłanów i osób konsekrowanych! Drodzy - Bóg zapłać wam za to, że wasza rodzina była pierwszym seminarium uczącym miłości Boga i człowieka, uczącym ofiarności i pracowitości, uczciwości - wobec Boga i ludzi - powiedział.

Wśród przybyłych na dzisiejsze świętowanie swych jubileuszy były pary z kilkuletnim stażem. Jedna z nich powiedziała specjalnie dla KAI: - Dowiedzieliśmy się o tej inicjatywie od znajomych, którzy byli tutaj w zeszłym roku i świętowali swoje pięciolecie wspólnego trwania i życia. My obchodziliśmy swoje pięciolecie w zeszłym miesiącu i postanowiliśmy również i tutaj pokazać swą wdzięczność, za ten czas, bo jak powiedział na kazaniu arcybiskup były lepsze i gorsze chwile.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jubileusze Małżeńskie "Co Bóg złączył..."
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.