Już po raz 34. - z Krakowa na Jasną Górę

PAP / drr

Ok. 9 tys. osób bierze udział w 34. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej, która w środę wyruszyła na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymi będą dziękować Bogu za kanonizację Jana Pawła II i modlić się w intencji Światowych Dni Młodzieży 2016. Przed rozpoczęciem marszu pielgrzymi wzięli udział w mszy św. w katedrze wawelskiej.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to "Wierzę w Syna Bożego". Jak powiedział kard. Stanisław Dziwisz w homilii, słowa te nawiązują do doświadczenia Szymona Piotra, który w odpowiedzi na pytanie mistrza: "A wy za kogo mnie uważacie"? opowiedział w imieniu pozostałych uczniów: "Ty jesteś Mesjasz, syn Boga żywego". "Takiej odpowiedzi Jezus oczekiwał i nadal oczekuje od swoich uczniów otwartych na jego nauczanie" - podkreślił kardynał.

Powiedział także, że pielgrzymka powinna być czasem przemienienia umysłów i serc. "Przemierzając kolejne kilometry, trudząc się i pocąc, zastanawiajcie się, jakie obszary waszego osobistego życia wymagają uporządkowania, co wymaga odnowy i pogłębienia, co domaga się większego zaangażowania i poświęcenia. Zastanówcie się także, jakie jest wasze miejsce w Kościele, w jaki sposób moglibyście go ubogacić waszą świętością i służbą" - mówił Dziwisz. "Cały Kościół jest misyjny, więc każdy i każda z was jest posłana, by świadczyć o Chrystusie. Nie wszyscy czytają Ewangelię, nie wszyscy ją znają. Dlatego, moi drodzy, wy macie być żywą Ewangelią" - zaznaczył kardynał.

Młodzież stanowi najliczniejszą grupę pielgrzymów, jednak na Jasną Górę idą katolicy w każdym wieku, także rodziny z małymi dziećmi. Dla wielu udział w tym wydarzeniu stał się tradycją. "Od kilku lat uczestniczę w pielgrzymce. Wystarczy raz w niej iść, aby poczuć jej niezwykłą atmosferę i potem już co roku brać w niej udział" - powiedziała PAP 60-letnia Maria Grabowska i dodała, że niesie na Jasną Górę intencje nie tylko swoje, ale całej rodziny - dzieci, wnuków, rodzeństwa.

DEON.PL POLECA

Także 20-letnia Paulina Rozlach i 21-letnia Dominika Bzdęga nie wyobrażają sobie wakacji bez Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. "Ta wyprawa jest dla nas rodzajem oczyszczenia po całym roku akademickim i pomaga zdobyć siły na kolejny" - powiedziały PAP jedna z nich.

Pielgrzymka dzieli się na osiem wspólnot - cztery z Krakowa i cztery pozakrakowskie; idą one odrębnymi trasami, ale razem wchodzą na Jasną Górę.

W pielgrzymce biorą udział osoby z wielu krajów świata; jest duża grupa młodzieży z Włoch.

Na Jasną Górę pątnicy mają dotrzeć po sześciu dniach. Codziennie pokonują ok. 25 km, chociaż bywają też dłuższe odcinki. Mogą liczyć na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz maltańczyków. Podąża za nimi karetka pogotowia oraz samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju.

Uczestnicy marszu codziennie biorą udział w mszy św., odmawiają modlitwę Anioł Pański, modlą się na różańcu, uczestniczą w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego. Każdy dzień kończy Apel Jasnogórski. Pątnicy nocują w różnych placówkach w miejscowościach, które przemierzają oraz w domach i stodołach gościnnych gospodarzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Już po raz 34. - z Krakowa na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.