Kamerun: kolejny duchowny uprowadzony

Kamerun: kolejny duchowny uprowadzony
fot. unsplash.com
KAI / ml

Według świadków, kilku młodych mężczyzn wtargnęło na teren miejscowego seminarium, gdzie przebywał i odjechało z nim w nieznanym kierunku. Za jego uwolnienie zażądali 30 tys. euro.

W Kamerunie uprowadzono kolejnego księdza. Ks. Julius Agbortoko, wikariusz generalny diecezji Mamfe, został porwany zaraz po powrocie z wizyty duszpasterskiej w sąsiedniej miejscowości. Według świadków, kilku młodych mężczyzn wtargnęło na teren miejscowego seminarium, gdzie przebywał i odjechało z nim w nieznanym kierunku. Za jego uwolnienie zażądali 30 tys. euro.

Ataki na Kościół w północno-zachodniej części kraju są częścią konfliktu podsycanego przez bojówkarzy walczących z władzą centralną w stolicy kraju Jaunde. Rzecznik archidiecezji podejrzewa, że tego porwania również mogli dokonać separatyści. Zaznacza, że według świadków zdarzenia, młodzi ludzie, którzy uprowadzili księdza, skandowali separatystyczne hasła. Przypomina, że w minionych latach zastrzelili oni już kilku chrześcijan, w tym dwóch duchownych.

Konflikt w Kamerunie

W ostatnim czasie w Kamerunie nasila się konflikt pomiędzy francuskojęzyczną większością, a marginalizowaną mniejszością anglojęzyczną, dążącą do stworzenia odrębnego państwa o nazwie Ambazonia. Każdego dnia zdarzają się brutalne morderstwa, stosowane są tortury, a porwania są codziennością. Tylko w sierpniu, w walkach zginęło już kilka osób. Do położenia kresu przemocy wezwali niedawno kameruńscy biskupi.

Według ONZ walki w Kamerunie doprowadziły jak dotąd do śmierci 4 tys. ludzi, a ponad 800 tys. zmusiły do ucieczki z kraju, głównie do sąsiedniej Nigerii. Kamerun paraliżują nie tylko separatyści, ale także działający w tym samym rejonie islamscy fundamentaliści.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz
54,99 zł

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kamerun: kolejny duchowny uprowadzony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.