Kampania społeczna "Sekretna Misja Kobiet"
Kilkaset kompletów nowej bielizny dla mieszkanek wioski w Burkina Faso w Afryce Zachodniej zakupiono i przekazano do Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim. To efekt kampanii społecznej pod nazwą "Sekretna Misja Kobiet", która trwała od d 8 marca do 26 maja. Towarzyszyło jej hasło "Łączy nas więcej niż myślisz".
Była to część specjalnego projektu "Pomoc dla Afryki", w ramach którego luterańska organizacja pomocowa stara się znaleźć środki m.in. na budowę tamy, przybory szkolne dla dzieci czy metryki urodzenia.
Jak poinformowała Bożena Giemza z CME punktem wyjścia do zorganizowania kampanii była prośba Burkinek z gminy Pobe Mengao, skierowana do jednej z wolontariuszek CME, organizatora tej niecodziennej kampanii, o bieliznę. - W Burkina Faso bielizna jest trudno dostępna, jedynie w dużych miastach i słabej jakości, a przede wszystkim poza zasięgiem finansowym tamtejszych kobiet - wyjaśnia.
- W Dzięgielowie powstał pomysł na kampanię i dzięki koleżeńskim i zawodowym kontaktom powstała sieć koordynatorek w całej Polsce, a także poza granicami kraju: w Londynie, Czechach i Kanadzie, skąd zgłosiły się do CME Polki od lat tam mieszkające - dodaje Giemza.
Akcja polegała na kupnie nowego kompletu bielizny z naturalnej tkaniny, zachęceniu do tego samego bliskiej kobiety oraz dostarczeniu bielizny do jednego z 34 miejsc.
Zdaniem Giemzy, Polki z różnych miejscowości i środowisk zareagowały entuzjastycznie, a pomysł na pomoc kobietom afrykańskim przyniósł znakomite efekty.
Polacy również włączyli się do akcji, m.in. finansowo wspierając wysyłkę paczek z bielizną, która planowana jest w najbliższych miesiącach, a obecnie dostarczana jest z całej Polski do Dzięgielowa, gdzie będzie liczona, ważona i przygotowywana do transportu.
Centrum Misji i Ewangelizacji jest jednostką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz organizacją pożytku publicznego. Realizuje wiele działań pomocowych i ewangelizacyjnych o charakterze ekumenicznym. Do ważnych projektów należy organizowany od 65 lat Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie i praca streetworkerów na ulicach Bytomia.
Najnowsze projekty to: Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i jego 11 filii realizowany na Śląsku wspólnie z ministerstwem sprawiedliwości oraz projekt dotyczący towarzyszenie w żałobie, którego efektem będzie nowatorski przewodnik o charakterze międzykulturowym nt. przeżywania żałoby oparty na doświadczeniach z Polski, Rumunii i Słowacji.
Skomentuj artykuł