Kanada: "Humanae vitae" to "Tak! dla pełni życia"

Kanada: "Humanae vitae" to "Tak! dla pełni życia"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
3 lata temu
KAI / sz

Encyklika Pawła VI "Humanae vitae" była i jest dobitną afirmacją pełni życia - stwierdziła w oświadczeniu z okazji 50. rocznicy opublikowania tego ważnego dokumentu Komisja Doktrynalna Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich (CCCB). Episkopat zachęca małżonków do ponownego zapoznania się z encykliką zmarłego przed 40 laty papieża.

 

Kanadyjscy biskupi podkreślają, że "Humanae vitae" należy postrzegać nie tyle negatywnie - jako zakaz antykoncepcji, ile pozytywnie - jako "tak" dla pełni życia obiecanego nam przez Jezusa Chrystusa (J 10,10). Ludzka miłość powinna bowiem odzwierciedlać miłość Boga, która jest wolna, całkowita, wierna i płodna. Ludzie ucieleśniają tę miłość i wyrażają poprzez "język ciała". Ta miłość jest zatem "aż do śmierci, wyłączna i gotowa, by wykraczać poza dwoje małżonków, rodząc nowe życie. Wskazują, że małżeństwo powinno odzwierciedlać miłość Chrystusa, z którym obydwoje łączą się w Komunii św. "Zjednoczenie z Chrystusem daje nam moc, by całkowicie oddać się sobie" - wskazuje episkopat kanadyjski.

Autorzy dokumentu podkreślają, że dar ludzkiej płciowości jest uczestnictwem w wyrażaniu boskiej miłości. Zatem każdy akt seksualny ma na celu wyrażenie miłości, która jest wolna, a nie wynika z przymusu, całkowita w darze z samego siebie, wierna i otwarta na nowe życie, sprawiające, że miłość dwojga jest owocna.

Biskupi kanadyjscy przypominają, że jesteśmy stworzeni do nieskończonej miłości, a zatem tylko nieskończona miłość może nas zadowolić. Kościół pragnie, aby małżeństwa doświadczały pełni ludzkiej miłości. Oznacza to używanie tego boskiego daru bez pozbawiania go, choćby tylko częściowo, właściwego znaczenia i celowości - jak napisał papież Paweł VI w Humanae vitae (n.13). "Celowe przeinaczanie aktu seksualnego w celu uczynienia go bezpłodnym ostatecznie prowadzi do zafałszowania języka naszej seksualności" - przestrzegają biskupi.

Episkopat Kanady zachęca katolików do czytania Humanae vitae i odkrywania na nowo pięknej zawartej w niej prawdy. "Oby wszystkie pary małżeńskie, w wierności łasce swego chrztu i przysięgi małżeńskiej żyły i doświadczały radości z miłości małżeńskiej nauczanej w Humanae vitae, stając się w ten sposób znakami miłosnej obecności Boga w świecie" - stwierdza na zakończenie swego oświadczenia Komisja Doktrynalna Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kanada: "Humanae vitae" to "Tak! dla pełni życia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.