Kanada: powrót do pobożności ludowej

Radio Watykańskie

Pobożność ludowa pozwala poznać biskupom, jakie są duchowe potrzeby i dary ich wiernych. Pokazuje też, w jaki sposób wiara przenika do codziennego życia mieszkańców Kanady – czytamy w dokumencie tamtejszego episkopatu na temat pobożności ludowej. Dokument został przygotowany już wcześniej, jednak z jego ogłoszeniem zwlekano do kanonizacji br. Andrzeja Bessetta, twórcy największego na świecie sanktuarium św. Józefa. Jego życie i dzieło pokazują, jak ważna jest w Kanadzie pobożność ludowa – czytamy w dokumencie.

Kanadyjscy biskupi szczególny nacisk kładą na pobożność eucharystyczną, której wyrazem są adoracje, nabożeństwa czterdziestogodzinne oraz procesje na Boże Ciało. Zaznaczają, że w Kanadzie szczególnie żywe jest nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Dotyczy to zwłaszcza ludności tubylczej, której bardzo bliskie jest duchowe macierzyństwo Maryi. Jak podają biskupi, pomimo postępującej sekularyzacji niektóre tradycyjne formy pobożności wciąż pozostają dość żywe. Świadczy o tym między innymi fakt, że cztery największe sanktuaria w tym kraju są odwiedzane co roku przez ponad 2,5 mln pielgrzymów. Dokument przytacza też w końcu niedawny list Benedykta XVI do seminarzystów i zawartą w nim pochwałę pobożności ludowej. Dla Papieża – piszą biskupi – jest ona jednym z największych bogactw Kościoła, w niej bowiem wiara staje się ciałem.

Kanadyjscy biskupi, którzy w tym tygodniu obradują na swej jesiennej sesji plenarnej, wystosowali też list do Benedykta XVI. Dziękują mu w nim za kanonizację br. Andrzeja oraz za utworzenie Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kanada: powrót do pobożności ludowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.