Kandydat na ołtarze krewnym księcia Williama

Kandydat na ołtarze krewnym księcia Williama
Fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
KAI /kb

Jednym z sług bożych wymienionym w dekretach, zatwierdzonych przez Franciszka 20 lutego, jest angielski ks. George Spencer. Agencja Reutera podała, że był on dalekim przodkiem z obecnym księciem Williamem i jego bratem, księciem Harrym, przez matkę księżnej Diany.

Według agencji, która powołała się na stronę internetową diecezji Shrewsbury, był praprapradziadkiem zmarłej tragicznie w 1997 księżnej Diany, a wcześniej – prapradziadkiem premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.

Spencer urodził się 21 grudnia 1799 w Londynie w rodzinie anglikańskiej, dzieciństwo spędził w Althrop, skąd pochodzili jego przodkowie. Prawie 200 lat później pochowano tam księżnę Dianę. 13 czerwca 1824 został wyświęcony na pastora anglikańskiego, ale po 6 latach, 30 stycznia 1830 przeszedł na katolicyzm. Przyczyną jego nawrócenia było – jak sam przyznał – „wnikliwe studiowanie ojców Kościoła, szczególnie pism św. Jana Złotoustego (Chryzostoma) i św Grzegorza Wielkiego, które pomogły mu dostrzec różnicę między katolicyzmem a protestantyzmem". Zaczął czytać te teksty w 1827, gdy przebywał na wakacjach na wyspie Wight. Wtedy też poznał wielu księży katolickich, którzy zachęcali go do dalszego zgłębiania Ojców Kościoła.

Po przyjęciu katolicyzmu wyjechał na 2 lata na studia do Rzymie (mieszkał tam w Czcigodnym Kolegium Angielskim [Venerable English College] i 28 maja 1832 przyjął katolickie święcenia kapłańskie. Dużą rolę w jego życiu odegrało spotkanie z włoskim pasjonistą, bł. Dominikiem Barberim (1792-1849), zwanym "Apostołem Zjednoczenia" i jego ideą „nawrócenia Anglii na katolicyzm”. To dzięki niemu na katolicyzm przeszedł m.in. św. Jan Henryk Newman. Wstąpił do pasjonistów 5 stycznia 1847, przyjmując imię Ignacego od św. Pawła. Po powrocie na Wyspy Brytyjskie działał głównie wśród biednych imigrantów irlandzkich w hrabstwie West Midlands. 1 października 1864 zmarł na atak serca w miejscowości Carstairs w Szkocji. 20 lutego br. papież zatwierdził dekret o heroiczności cnót angielskiego zakonnika.

Źródło: PAP / kai

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP
65,00 zł

Psalmy (tom pierwszy) to książka zawierająca komentarze Adama Szustaka OP do Księgi Psalmów. Powstała na podstawie internetowej serii noszącej tytuł Plaster miodu. Psalmy, która przez kilka lat z różną częstotliwością ukazywała się na youtube’wym kanale...

Skomentuj artykuł

Kandydat na ołtarze krewnym księcia Williama
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.