Kanonizacja abp. Romero na ŚDM w Panamie?
Watykan czyni starania o uwzględnienie w planowaniu Światowego Dnia Młodzieży w 2019 r. w Panamie uroczystości kanonizacyjnych męczennika z Salwadoru, abp. Oskara Romero (1917-1980). Papież wraz z biskupami Salwadoru i kilku innych krajów Ameryki Łacińskiej odprawi 24 marca w Watykanie Mszę św. w rocznicę śmierci bł. Oskara.
Wcześniej, 16 marca, papież przyjął na audiencji nuncjusza apostolskiego w Panamie, abp. Andresa Carrascosa Coso. Za niespełna dwa lata Panama będzie miejscem kolejnego Światowego Dnia Młodzieży. W niektórych wydarzeniach będzie uczestniczył papież. Organizatorzy oczekują, że wśród uczestników będą setki tysięcy młodych ludzi z Ameryki Łacińskiej, w tym wielu z Salwadoru.
Tymczasem prezydent Salwadoru, Sanchez Ceren, podtrzymuje wśród ludności nadzieję, że jeśli dojdzie do kanonizacji zamordowanego abp. Romero, do Salwadoru może przyjechać papież. Ceren spodziewa się, że trwający obecnie proces kanonizacyjny zostanie zakończony przed końcem sierpnia 2018 r.
W tym roku, 15 sierpnia, Romero ukończyłby 100 lat. Został zamordowany 24 marca 1980 r. podczas sprawowania Mszy św. w szpitalnej kaplicy w stolicy kraju, San Salvador. 23 maja 2015 r. Został beatyfikowany jako męczennik. Dwa lata wcześniej pierwszy w historii papież z Ameryki Łacińskiej kazał wznowić proces beatyfikacyjny arcybiskupa San Salvadoru.
Według najnowszych informacji z Watykanu kanonizacja męczennika może nastąpić w niezbyt odległej przyszłości. Zasygnalizował to przed kilkoma dniami prezes Papieskiej Akademii Życia, abp Vincenzo Paglia, we włoskim radio publicznym RAI informując o możliwym cudzie za wstawiennictwem abp. Romero. Abp Paglia jest postulatorem w jego procesie kanonizacyjnym.
Arcybiskup San Salvador został zastrzelony 24 marca 1980 r., gdy przy ołtarzu w kaplicy stołecznego szpitala sprawował Mszę św. Swoim zaangażowaniem na rzecz ubogich hierarcha ściągał na siebie złość kręgów reakcyjnych: odważnie krytykował przejawy niesprawiedliwości, potępiał akty przemocy obu stron rozdzierającej kraj wojny domowej. W tym czasie toczyła się już w Salwadorze wojna domowa, która zakończyła się dopiero w 1992 r. Śledztwo wymiaru sprawiedliwości nie przyniosło jak dotychczas żadnego rezultatu. Natomiast z raportu Komisji Prawdy, która badała zbrodnie popełnione w czasie wojny domowej, wynika, iż istnieje "ewidentny dowód" udziału w tym zabójstwie Roberto D’Aubuissona, zmarłego w 1992 r. założyciela Narodowego Sojuszu Republikańskiego - partii rządzącej Salwadorem w latach 1989-2009.
Papież Jan Paweł II w dniu śmierci abp. Romero nazwał go "gorliwym pasterzem", po czym dwukrotnie modlił się przy jego grobie w katedrze w San Salvador: w 1983 i 1990 r.
Beatyfikacja abp. Romero odbyła się 23 maja 2015 r. w San Salvador. Do 15 sierpnia 2017 r. trwa w Salwadorze Rok Jubileuszowy bł. Oskara Romero
Skomentuj artykuł