Kanonizacja bł. Stanisława Kazimierczyka
17 października w Watykanie odbędzie się kanonizacja bł. Stanisława Kazimierczyka, kapłana i zakonnika z krakowskiego Kazimierza. W tym dniu w kościele Bożego Ciała, w którym znajdują się szczątki bł. Stanisława, wszystkie Msze Św. będą miały charakter dziękczynny za jego kanonizację, a po nabożeństwach wierni będą mogli ucałować relikwie świętego.
„W niedzielnych uroczystościach w Rzymie udział weźmie ponad 2 tys. osób, księży kanoników regularnych, nadzwyczajnych szafarzy, oraz parafian. - "Dysponowaliśmy 2 tys. wejściówkami, z których skorzystają także wierni i księża z Rzeszowa” - mówi ks. Piotr Walczak CRL, proboszcz parafii Bożego Ciała na Kazimierzu. "Na pewno osób jadących do Watykanu będzie więcej, gdyż wiele krakowskich parafii również zorganizowało wyjazd na tę uroczystość”. Dodaje także, że Msza Św. dziękczynna ogólnopolska za kanonizację bł. Kazimierczyka zostanie odprawiona 8 maja 2011 roku, a wydarzenie to zostanie połączone z uroczystością św. Stanisława, biskupa krakowskiego i męczennika, która przypada na ten dzień.
17 października większość księży z krakowskiego Zakonu Kanoników Laterańskich Regularnych weźmie udział w uroczystościach w Watykanie. Msze św. będą sprawować księża w ich zastępstwie. W tym dniu wszystkie Msze św. w kościele Bożego Ciała będą miały charakter dziękczynny za kanonizację bł. Stanisława, a po nabożeństwach wierni będą mogli ucałować jego relikwie.
W niedzielnych uroczystościach w Watykanie udział wezmą także m.in. kard. Stanisława Dziwisz, metropolita krakowski, kard. Fraciszek Macharski, bp Tadeusz Pieronek, były rektor Papieskiej Akademii Teologicznej oraz bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Z okazji niedzielnej uroczystości w kościele Bożego Ciała na Kazimierzu jest dostępna nowa książka "Stanisław Sołtys zwany Kazimierczykiem. Jego życie i kult". W pomieszczeniach obok klasztoru kanonicy chcą przygotować mieszkanie mnicha ze średniowiecza, by można było poczuć klimat życia w ówczesnym klasztorze. Tam też znajdą się reprodukcje obrazów wotywnych i dokumenty związane z procesami beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym bł. Kazimierczyka. Kanonicy Regularni Laterańscy przypominają także postać błogosławionego opowiadając o jego życiu i kulcie na niedzielnych Mszach św. w krakowskich kościołach.
„Błogosławiony Kazimierczyk, którego szczątki umieszczono w mauzoleum w kościele Bożego Ciała, uznawany jest przede wszystkim jako patron chorych na oczy” – opowiada ks. Piotr Walczak. „Ludzie przyjeżdżają tu i proszą o pomoc w różnych sprawach zdrowotnych, a także dotyczących wychowania dzieci, życia rodzinnego” – dodaje. „Z okazji kanonizacji zostały przygotowane stuły i ornaty z wizerunkiem nowego świętego. Jest podpisany jako "apostoł Eucharystii", jest tam jeszcze herb zakonu i dewiza św. Augustyna, ojca duchowego zakonu: "Cor unum et anima una" - Jedno serce i jedna dusza” – mówi ks. Walczak.
Uroczystość kanonizacyjna w Rzymie potrwa trzy dni. 16 października odprawiane zostaną nieszpory w Bazylice św. Piotra w Okowach, a 17 października odbędzie się Msza kanonizacyjna na pl. św. Piotra, która rozpocznie się o godz. 10. Natomiast 18 października w Bazylice św. Piotra o godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. 17 października w Watykanie bł. Stanisław zostanie ogłoszony świętym.
Skomentuj artykuł